reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Firma otrzymała postanowienie sądu o uznaniu wierzytelności jako nieściągalnej z 10 maja 2004 r. W piśmie z 15 marca 2005 r. sędzia komisarz potwierdził, że syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa X nie dysponuje środkami umożliwiającymi zaspokojenie wierzytelności wierzyciela.


Wierzytelność została uprzednio wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany. Od momentu wystawienia części faktur nie upłynęło 5 lat. Na dzień dokonania korekty obydwa podmioty będą zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Wierzytelność może zostać uznana za nieściągalną na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawiadomienie dłużnika o złożeniu korekty będzie możliwe. Czy jest możliwe odpisanie tych nieściągalnych wierzytelności w ramach ulgi na złe długi? Czy można dokonać korekty? Firma zmaga się obecnie z problemami finansowymi, dlatego możliwość skorzystania z ulgi mogłaby jej bardzo pomóc.

RADA

Niestety, Państwa firma nie będzie mogła skorzystać z ulgi na złe długi i dokonać korekty. Wierzytelność powstała bowiem przed 1 czerwca 2005 r. Natomiast przepis dotyczący ulgi na złe długi ma zastosowanie do wierzytelności powstałych od 1 czerwca 2005 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 89a ustawy o VAT od dnia 1 czerwca 2005 r. podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Z ulgi można skorzystać, gdy:
- dostawa towaru lub świadczenie usług są dokonywane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny został uiszczony,
- wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,
- od daty wystawienia faktury będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,
- wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Z treści Państwa pytania wynika, że spełnia on wszystkie warunki wymienione w katalogu. Nie spełnia jednak podstawowej przesłanki, przedmiotowa wierzytelność powstała bowiem przed 1 czerwca 2005 r. Natomiast stosownie do przepisów art. 8 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw przepisy art. 89a i art. 89b ustawy o VAT mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Natomiast ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. W związku z powyższym nawet po spełnieniu wszystkich warunków formalnych podatnik może skorzystać z tzw. ulgi za złe długi jedynie w stosunku do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. od 1 czerwca 2005 r.

WAŻNE!
Ulga na złe długi ma zastosowanie tylko do wierzytelności powstałych od 1 czerwca 2005 r.

Podsumowując, należy stwierdzić, że ponieważ wierzytelność powstała przed dniem 1 czerwca 2005 r., Państwa firmie nie przysługuje prawo do skorygowania podatku należnego o podatek wynikający z tej wierzytelności, nawet jeżeli spełnia ustawowe warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna:
- art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama