REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?

RADA

Tak, przysługuje, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia majątkowego oraz zapłaty wszystkich należności wynikających z faktury. Sposób obliczenia należnej kwoty zabezpieczenia został przedstawiony w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje, m.in., na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy, od otrzymanej zaliczki z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Do jej opodatkowania dostawcy przysługuje prawo zastosowania stawki VAT 0%. Ze względu na to, że obrót z tytułu otrzymanej zaliczki podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, stanowi, co do zasady, tak jak każdy obrót opodatkowany preferencyjną stawką VAT, podstawę do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni (art. 87 ust. 2 i 3 ustawy). Jednak w przypadku żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego z tytułu otrzymanej zaliczki w WDT ustawodawca wymaga przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających WDT objętych tą należnością (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT).

Przykład
Załóżmy, że firma otrzymała zaliczkę w kwocie 20 000 zł na poczet przyszłej WDT. Otrzymaną zaliczkę firma udokumentowała fakturą VAT. Z tego tytułu chce żądać zwrotu nadwyżki VAT. Jeżeli w obrocie krajowym sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu stawką 22%, firma powinna złożyć zabezpieczenie majątkowe od otrzymanych zaliczek w kwocie: 20 000 x 22 : 122 = 3607 zł.
 

Przepisy ustawy przewidują możliwość skrócenia terminu zwrotu podatku z 60 do 25 dni. Odnosi się to do wszystkich zdarzeń, w których podatnik jest uprawniony do żądania zwrotu w ustawowym terminie 60 dni, czyli również do zaliczki otrzymanej w WDT.

Skrócony lub „normalny” 60-dniowy termin zwrotu nie może mieć natomiast zastosowania do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz tych, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP UE i nie wpłacili wymaganej kaucji (w kwocie 250 000 zł).

Gdy powyższa sytuacja nie zachodzi, firma może żądać zwrotu podatku we wcześniejszym terminie na podstawie umotywowanego wniosku złożonego razem z deklaracją za dany okres rozliczeniowy (art. 87 ust. 7 ustawy), przy czym musi spełnić w danym miesiącu rozliczeniowym, za który żąda zwrotu, jednocześnie następujące warunki:
- zapłacić należności wynikające z faktur, z których wynika wykazany w deklaracji podatek naliczony, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Dotyczy to wszystkich faktur, a nie tylko tych, z których firma domaga się zwrotu,
- zapłacić kwoty podatku naliczonego wynikające z dokumentów celnych, z uwzględnieniem wydanych decyzji na podstawie art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT, jeżeli miał miejsce import towarów,
- wykazać w deklaracji kwotę podatku należnego z tytułu WNT, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest firma, jeżeli w kwocie podatku naliczonego został uwzględniony podatek od tych czynności.

Podstawa prawna:
 
- art. 87 ust. 3a-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 179, poz. 1484
 

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA