Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej
REKLAMA
RADA
Tak, przysługuje, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia majątkowego oraz zapłaty wszystkich należności wynikających z faktury. Sposób obliczenia należnej kwoty zabezpieczenia został przedstawiony w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje, m.in., na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy, od otrzymanej zaliczki z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Do jej opodatkowania dostawcy przysługuje prawo zastosowania stawki VAT 0%. Ze względu na to, że obrót z tytułu otrzymanej zaliczki podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, stanowi, co do zasady, tak jak każdy obrót opodatkowany preferencyjną stawką VAT, podstawę do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni (art. 87 ust. 2 i 3 ustawy). Jednak w przypadku żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego z tytułu otrzymanej zaliczki w WDT ustawodawca wymaga przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających WDT objętych tą należnością (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT).
Przykład
Przepisy ustawy przewidują możliwość skrócenia terminu zwrotu podatku z 60 do 25 dni. Odnosi się to do wszystkich zdarzeń, w których podatnik jest uprawniony do żądania zwrotu w ustawowym terminie 60 dni, czyli również do zaliczki otrzymanej w WDT.
Skrócony lub „normalny” 60-dniowy termin zwrotu nie może mieć natomiast zastosowania do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz tych, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP UE i nie wpłacili wymaganej kaucji (w kwocie 250 000 zł).
Gdy powyższa sytuacja nie zachodzi, firma może żądać zwrotu podatku we wcześniejszym terminie na podstawie umotywowanego wniosku złożonego razem z deklaracją za dany okres rozliczeniowy (art. 87 ust. 7 ustawy), przy czym musi spełnić w danym miesiącu rozliczeniowym, za który żąda zwrotu, jednocześnie następujące warunki:
Podstawa prawna:
Mariusz Darecki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat