Jak rozliczyć nadpłatę
REKLAMA
rada
Przepisy pozwalają na zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących zobowiązań podatkowych. Jest to przydatne, gdy z jednego zeznania wynika kwota podatku dochodowego do zapłaty, a z innego kwota do zwrotu. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Nadpłaty podlegają zaliczeniu m.in. na poczet bieżących zobowiązań podatkowych (art. 76 Ordynacji podatkowej). W odniesieniu do zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych podlegają zaliczeniu z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W praktyce najczęściej podatnicy składają wniosek w tej sprawie również wtedy, gdy nadpłata powinna być rozliczona z urzędu. Pełni on funkcję informującą urząd skarbowy o powstaniu nadpłaty z jednego zeznania, gdy z innego wynika zaległość podatkowa. W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.
Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Nadpłaty, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet m.in. zaległości podatkowych wraz z odsetkami lub bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero w razie ich braku - na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba że podatnik wystąpi o ich zwrot.
Może się zdarzyć, że nadpłata nie pokryje całości zaległości podatkowych. Stosuje się wtedy art. 55 § 2 Ordynacji podatkowej, który stanowi, że jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę. Stosowany jest także art. 62 § 2 Ordynacji podatkowej, który, w przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek, nakazuje robić to począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Oznacza to, że kwota nadpłaty posłuży do spłaty najstarszej zaległej zaliczki, jaka obciąża podatnika lub płatnika.
PRZYKŁAD
Podatnik wykazał nadpłatę w kwocie 4000 zł za 2006 r. w zeznaniu rocznym złożonym 30 kwietnia 2007 r. Nie uiścił zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za styczeń 2007 r. (6632 zł) oraz luty 2007 r. (3542 zł), o czym poinformował urząd skarbowy 30 kwietnia 2007 r., składając czynny żal. Kwota nadpłaty zostanie zaliczona na poczet zaległej zaliczki za styczeń 2007 r.
Podstawa prawna:
- art. 76, art. 76a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635
Piotr Domański
konsultant dużej spółki akcyjnej
Jak odebrać nadpłatę za 2006 r.
problem
Czy w przypadku wykazania nadpłaty w zeznaniu PIT-36L przedsiębiorca może odebrać ją za pośrednictwem poczty lub w kasie US? Kwota nadpłaty to 4567 zł.
rada
Nie. W tym przypadku nie ma możliwości odbioru nadpłaty za 2006 r. za pośrednictwem poczty lub w kasie US. Taka możliwość istnieje w odniesieniu do nadpłat niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
uzasadnienie
Do odbioru nadpłaty za 2006 r. stosuje się następujące zasady:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Warto pamiętać, że nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu. Jeżeli chcemy tego kosztu uniknąć, przy okazji składania zeznania rocznego warto zaznaczyć w zeznaniu, w pozycji przeznaczonej do umieszczania uwag, informację o odbiorze nadpłaty poprzez konto lub w kasie urzędu skarbowego. W przypadku nadpłaty, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega ona zwrotowi wyłącznie w kasie.
Podstawa prawna:
- art. 77b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635
Marta Matłok
konsultant biura rachunkowego
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat