REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.

REKLAMA

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?

RADA

W tym przypadku można zastosować stawkę 7% i zastosować szczególne zasady opodatkowania. Można naliczać VAT od marży. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednym z przepisów dotyczących szczególnych zasad opodatkowania VAT niektórych rodzajów działalności, jest art. 119 ust. 1 ustawy, dotyczący opodatkowania usług turystycznych. Zgodnie z uregulowaniem w nim zawartym podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zasada ta nie dotyczy przypadków gdy podatnik sprzedaje tzw. usługi własne.

Żaden z przepisów ustawy o VAT nie definiuje pojęcia „usługi turystyki”, których dotyczą specjalne zasady opodatkowania. Na pewno są to usługi, które w PKWiU są sklasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (symbol PKWiU 63.30.11). Niemniej za „usługi turystyki” należy uznawać również tego rodzaju świadczenia, które w potocznym rozumieniu tego słowa i w powszechnym odczuciu są usługami turystycznymi (słownikowa definicja turystyki - organizowane zbiorowo wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania mające cele krajoznawcze lub zdrowotne), chociaż nie są klasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (PKWiU 63.30.11).

Dlatego do usług turystycznych można zaliczyć również usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci zgrupowane pod symbolem PKWiU 55.23.11-00.00. Są one opodatkowane stawką VAT 7% jako wymienione pod pozycją 140 załącznika nr 3 do ustawy. Należy podkreślić, że organy podatkowe również w tym przypadku nie prezentują jednolitego stanowiska.

Można się spotkać ze stanowiskiem, że: „Stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7% ograniczone jest więc podmiotowo i dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, nie ma więc zastosowania do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej” (pismo z 7 lutego 2006 r. Urzędu Skarbowego w Radomsku nr USIII/443-62/05).
Należy zaznaczyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwolnione od VAT są usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (PKWiU ex 55.23.11) - wymienione w pozycji 7a załącznika nr 4.

Dlatego można zastosować marżę, gdy podatnik spełnia poniższe warunki:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z zakresu stosowania zasad określonych w art. 119 ustawy o VAT są wyłączeni pośrednicy działający na rynku usług turystycznych, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, przy czym podstawą opodatkowania w tym wypadku najczęściej jest prowizja (art. 30 ustawy o VAT).

Część organów podatkowych uznaje jednak, że podstawą opodatkowania nie jest w tym przypadku marża: Powyższe oznacza, iż do wymienionych usług nie ma zastosowania opodatkowanie w formie marży, a tym samym przyjęcie przez Spółkę zaliczki na poczet świadczonych usług organizacji kolonii letnich powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy” (pismo z 17 czerwca 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/i/4407/31/05). Stanowisko to jest jednak w mniejszości.

Większość organów podatkowych uznaje, że to od podatnika zależy, na jakich zasadach będą opodatkowane te usługi: „Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez Państwa czynności można zaliczyć do »usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci« o symbolu PKWiU 55.23.11, to opodatkowanie ich nie musi następować z uwzględnieniem procedury określonej w art. 119 ww. ustawy dla usług turystycznych, lecz z zastosowaniem zasad ogólnych, tj. podstawa opodatkowania ustalana będzie zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy” (pismo z 28 czerwca 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP-443-92-1/05).
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 2, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA