REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.

REKLAMA

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?

RADA

W tym przypadku można zastosować stawkę 7% i zastosować szczególne zasady opodatkowania. Można naliczać VAT od marży. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednym z przepisów dotyczących szczególnych zasad opodatkowania VAT niektórych rodzajów działalności, jest art. 119 ust. 1 ustawy, dotyczący opodatkowania usług turystycznych. Zgodnie z uregulowaniem w nim zawartym podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zasada ta nie dotyczy przypadków gdy podatnik sprzedaje tzw. usługi własne.

Żaden z przepisów ustawy o VAT nie definiuje pojęcia „usługi turystyki”, których dotyczą specjalne zasady opodatkowania. Na pewno są to usługi, które w PKWiU są sklasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (symbol PKWiU 63.30.11). Niemniej za „usługi turystyki” należy uznawać również tego rodzaju świadczenia, które w potocznym rozumieniu tego słowa i w powszechnym odczuciu są usługami turystycznymi (słownikowa definicja turystyki - organizowane zbiorowo wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania mające cele krajoznawcze lub zdrowotne), chociaż nie są klasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (PKWiU 63.30.11).

Dlatego do usług turystycznych można zaliczyć również usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci zgrupowane pod symbolem PKWiU 55.23.11-00.00. Są one opodatkowane stawką VAT 7% jako wymienione pod pozycją 140 załącznika nr 3 do ustawy. Należy podkreślić, że organy podatkowe również w tym przypadku nie prezentują jednolitego stanowiska.

Można się spotkać ze stanowiskiem, że: „Stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7% ograniczone jest więc podmiotowo i dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, nie ma więc zastosowania do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej” (pismo z 7 lutego 2006 r. Urzędu Skarbowego w Radomsku nr USIII/443-62/05).
Należy zaznaczyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwolnione od VAT są usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (PKWiU ex 55.23.11) - wymienione w pozycji 7a załącznika nr 4.

Dlatego można zastosować marżę, gdy podatnik spełnia poniższe warunki:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z zakresu stosowania zasad określonych w art. 119 ustawy o VAT są wyłączeni pośrednicy działający na rynku usług turystycznych, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, przy czym podstawą opodatkowania w tym wypadku najczęściej jest prowizja (art. 30 ustawy o VAT).

Część organów podatkowych uznaje jednak, że podstawą opodatkowania nie jest w tym przypadku marża: Powyższe oznacza, iż do wymienionych usług nie ma zastosowania opodatkowanie w formie marży, a tym samym przyjęcie przez Spółkę zaliczki na poczet świadczonych usług organizacji kolonii letnich powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy” (pismo z 17 czerwca 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/i/4407/31/05). Stanowisko to jest jednak w mniejszości.

Większość organów podatkowych uznaje, że to od podatnika zależy, na jakich zasadach będą opodatkowane te usługi: „Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez Państwa czynności można zaliczyć do »usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci« o symbolu PKWiU 55.23.11, to opodatkowanie ich nie musi następować z uwzględnieniem procedury określonej w art. 119 ww. ustawy dla usług turystycznych, lecz z zastosowaniem zasad ogólnych, tj. podstawa opodatkowania ustalana będzie zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy” (pismo z 28 czerwca 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP-443-92-1/05).
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 2, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA