REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup programu komputerowego na CD

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.

REKLAMA

Sprowadzamy z Wielkiej Brytanii lub Belgii oprogramowanie, które jest zamawiane na potrzeby konkretnego klienta (konkretna wersja programu i/lub konkretne licencje). Oprogramowanie jest przesyłane na płytce CD z licencją na dyskietce lub jest podawany z płytką CD numer licencyjny. Mam problem, czy zakup programów powinnam zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czy import usług.
Na fakturze obok nazwy programu są wyszczególnione nazwy licencji i/lub jest napisane, jaka jest wersja oprogramowania. Według interpretacji organów podatkowych jest to import usług. Według Krajowej Informacji Podatkowej - wewnątrzwspólnotowe nabycie.

RADA

W tym wypadku należy rozliczyć import usług. Temat ten budzi jednak wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasady opodatkowania dostawy programu komputerowego na CD budzą wiele wątpliwości, nie ma w tej kwestii jednolitego stanowiska. Odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy zakup programu komputerowego na dyskietce wraz z licencją zakwalifikujemy jako zakup towaru, czy usługi. Nowa definicja usług elektronicznych obowiązuje od lipca 2006 r. Według niej do usług świadczonych drogą elektroniczną należy zaliczyć usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej jest niemożliwe. W szczególności usługami elektronicznymi są produkty w formie cyfrowej łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami i nowszymi wersjami oprogramowania, zwłaszcza jeśli są świadczone przez Internet lub sieć elektroniczną (art. 11 ust. 2 lit. a) rozporządzenia).

Dlatego sprzedaż programu na płycie CD nie jest usługą elektroniczną. Nie oznacza to, że jest to zakup towarów, które definiuje się jako rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Oprogramowanie komputerowe nie jest rzeczą ruchomą w rozumieniu Kodeksu cywilnego, a zatem w świetle definicji towaru zawartej w ustawie o podatku od towarów i usług nie może ono być uznane za dostawę towarów.

Nie ma znaczenia, że program jest dostarczany na płycie CD, gdyż przedmiotem dostawy nie jest płyta CD, ale program komputerowy. Płyta jest jedynie nośnikiem, za pomocą którego dokonuje się dostawy. Dlatego decydującego znaczenia przy opodatkowaniu programu komputerowego nie może mieć jego sprzedaż na nośniku. Nośnik taki jest bowiem jedynie narzędziem (środkiem) służącym do przekazania oprogramowania, a jego związek z oprogramowaniem nie ma trwałego charakteru

(por. wyrok NSA, uchwała w składzie 7 sędziów NSA w Warszawie z 24 listopada 2003 r., sygn. FSA 2/03). Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 marca 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 152/96, stwierdził, że program komputerowy nie jest towarem w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, albowiem jako wartość niematerialna i prawna nie jest on ani rzeczą ruchomą, ani postacią energii, budynkiem, budowlą lub ich częścią.

Jak już wspomniałam, zasady opodatkowania programu komputerowego na CD budzą wątpliwości. Również w orzecznictwie sądów nie ma jednolitego stanowiska.

Jak uznał NSA w wyroku z 10 października 2006 r., sygn. akt I FSK 882/05, decydujące znaczenie w takim przypadku ma klasyfikacja statystyczna. Jednocześnie podkreślił, że pominięto w tym przypadku (sprzedaż programu na CD), że efektem spornej umowy były ostatecznie przedmioty materialne (CD-ROM-y), które jako rzeczy (towary) były niewątpliwie przedmiotem eksportu do USA. Na fakturach towarzyszących dokumentom odprawy celnej jednoznacznie zawarte były informacje, że „softwer jest wyprodukowany w Polsce i jest na odsprzedaż w USA”, co także stanowi potwierdzenie informacji zawartej w ww. piśmie firmy „S.” z 21 marca 2001 r. Ta okoliczność (wywozu CD-ROM-ów za granicę) została natomiast całkowicie zbagatelizowana w niniejszej sprawie. Mimo że nie zostało to wskazane wprost w tym wyroku, sąd zasugerował, że dochodzi w tym przypadku do dostawy towarów.

Jednak więcej przemawia za tym, aby uznać, że nabywamy w tym przypadku usługę, ponieważ usługa to przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Jak wspomniano w pytaniu, również część organów podatkowych uznaje, ze dochodzi w tym wypadku do importu usług licencyjnych.

Ponieważ nie ma jednolitego stanowiska w tej sprawie, radzimy się zwrócić do właściwego urzędu skarbowego o wydanie interpretacji w sprawie, pomocna w niej będzie również interpretacja GUS.
 

Podstawa prawna:
- art. 7 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA