reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży ratalnej

Kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży ratalnej

Prowadzę firmę, która zajmuje się produkcją i sprzedażą armatury łazienkowej. Zamierzam rozpocząć sprzedaż produkowanych przeze mnie towarów na raty. W którym momencie powstanie przychód z tytułu takiej sprzedaży?


RADA

Przy sprzedaży ratalnej przychód powstanie w dniu wydania towaru lub wykonania usługi. Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników VAT przychodem z tytułu sprzedaży jest kwota należna, pomniejszona o należny VAT.

UZASADNIENIE

Przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej

Jednym ze źródeł przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 updof za przychód z działalności gospodarczej uważa się:
kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
 
Oznacza to, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej nie są kwoty otrzymane, a kwoty należne. Zatem dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest istotne, czy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą otrzymał faktyczną zapłatę za sprzedany towar, czy też nie (ani to, kiedy ewentualnie ją otrzyma).

Powstanie przychodu przy sprzedaży ratalnej

W przypadku sprzedaży na raty ustalenie przez strony terminu płatności w okresie późniejszym nie ma wpływu na fakt uzyskania przychodu należnego - brak zapłaty i tak spowoduje u sprzedawcy powstanie obowiązku podatkowego.
Warto zauważyć, że od 1 stycznia br. doprecyzowano daty powstawania różnego rodzaju przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. I tak, za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności (art. 14 ust. 1c updof).
Przy czym, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 14 ust. 1e updof).
W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie mają zastosowania powyższe przepisy, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 14 ust. 1i updof).
 

Przykład
Przedsiębiorca produkuje armaturę łazienkową i prowadzi sklep firmowy, w którym dokonuje sprzedaży na raty. 2 kwietnia sprzedano osobie fizycznej jedną ekskluzywną baterię wannową na raty za cenę 990 zł + VAT. Sprzedaż ta została rozłożona na 6 rat. W tym przypadku przychód dla przedsiębiorcy w wysokości 990 zł powstał 2 kwietnia. Ponieważ przedsiębiorca podlega z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowaniu VAT, jego przychodem jest cena netto sprzedawanych towarów.

Przychód bez odsetek od należności

Należy podkreślić, że do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (art. 14 ust. 3 pkt 2 updof). Zatem w przypadku sprzedaży ratalnej oprocentowanej odsetki od ceny jednostkowej towaru będą stanowiły przychód dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania.

Podstawa prawna:
- art. 10 ust. 1 pkt 3, 11 ust. 1 i 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219
- art. 431 i 583-588 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 164, poz. 1166

Joanna Nowicka
radca prawny

reklama

Czytaj także

Autor:

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama