| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Prowadzę sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Chcę wystawić fakturę - korektę (udzielić rabatu nabywcy). Korekta będzie dotyczyła kilku wcześniejszych faktur, w których wykazane były inwestycje. Czy w treści faktury korygującej muszę wyszczególnić treść wszystkich faktur, czy też mogę tylko wpisać, jakiej inwestycji dotyczy rabat i kwotę udzielonego rabatu oraz wymienić, jakich faktur dotyczy korekta?

 


rada

 


Należy wystawić zbiorczą fakturę korygującą, z wyszczególnieniem treści faktur pierwotnych, i podać nazwę korygowanej inwestycji.


uzasadnienie


W przypadku udzielenia rabatu już po wystawieniu faktury należy wystawić fakturę korygującą, która powinna zawierać elementy określone w § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Zgodnie z zapisami wspomnianego paragrafu faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

l numer kolejny oraz datę jej wystawienia

l dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy

- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”

- nazwę towaru lub usługi objętej rabatem

l kwotę i rodzaj udzielonego rabatu

l kwotę zmniejszenia podatku należnego

l wyraz „KOREKTA” lub wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA”


Nie ma zatem obowiązku wykazywania na fakturze korygującej pozycji nieobjętych rabatem. Z treści rozporządzenia wynika, że należy odnieść się do pierwotnych faktur, podając nazwę towaru lub usługi objętych rabatem.


Wystawiając fakturę korygującą, trzeba pamiętać o zmniejszeniu obrotu w bieżącym okresie rozliczeniowym, to znaczy w okresie, w którym wystawiono fakturę korygującą. Wynika to z faktu, że korygując eksport, dostawę wewnątrzwspólnotową lub dostawę, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, nie mamy obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego odbiór faktury korygującej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna; 

- § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

- § 9 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Bożena Zdunek

księgowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »