Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek
REKLAMA
Kontrahent dostarczył faktury korygujące do wystawionych uprzednio rachunków, traktując wartość tych rachunków jako kwotę netto. Czy przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach korygujących rachunki?
RADA
Nie, nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur korygujących. Kwestia korygowania rachunków budzi wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Przypadki, w których wystawia się faktury korygujące, są wymienione w § 16 i 17 rozporządzenia o fakturach. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, że faktury korygujące dotyczyć mogą wyłącznie faktur. Żaden przepis nie przewiduje możliwości wystawiania faktur korygujących do rachunków.
W praktyce jednak można się spotkać ze stanowiskiem, iż istnieje możliwość wystawiania faktur korygujących do rachunków z okresu między utratą prawa do zwolnienia podmiotowego a rejestracją jako czynny podatnik VAT.
Stanowisko takie zaprezentował, przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w decyzji z 17 marca 2006 r. (nr PP I 443/1517/05/SD). W decyzji tej czytamy, że: „Podatnik jest uprawniony do wystawienia faktur korygujących do wystawionych rachunków dokumentujących sprzedaż świadczonych usług. (...) Skoro podatnik - z różnych przyczyn -- nie dokumentował sprzedaży fakturami zawierającymi kwoty należnych podatków, uzasadnione jest umożliwienie wystawienia prawidłowych dokumentów - w momencie, kiedy już legitymował się statusem podatnika prawidłowo zarejestrowanego dla rozliczeń w podatku od towarów i usług”.
Stanowisko takie należy uznać za nieprawidłowe. W powyższych przypadkach należy w miejsce rachunków wystawić normalne faktury (nie zaś faktury korygujące).
Do podobnego stanowiska doszedł Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w decyzji z 8 lutego 2006 r. (nr PP-3/4407/26/06), w której czytamy, że: „Faktura ta winna dokumentować sprzedaż, dla której nieprawidłowo wystawił Pan rachunek. Przy czym data wystawienia faktury nie będzie tożsama z datą dokonania sprzedaży, będzie to dzień, w którym faktura faktycznie zostanie wystawiona. Ponieważ w odniesieniu do tej samej czynności (usługi) nie mogą być sporządzone dwa dokumenty w postaci rachunku i faktury, wystawiony rachunek powinien być, po zwrocie oryginału przez kontrahenta, anulowany”.
Przyjęcie takiego stanowiska jest jednak bardzo ryzykowne (prawa do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur odmówił, przykładowo, Naczelnik II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w decyzji z 30 czerwca 2005 r. nr PP/443-93/05/HS-37898). Dlatego też odradzałbym odliczanie podatku naliczonego z otrzymanych przez Państwa faktur korygujących.
Ewentualne odliczenie podatku naliczonego jest możliwe, jeśli Państwa kontrahent wystawi zamiast rachunku normalne faktury (anulując wystawione rachunki). Również w takim przypadku istnieje jednak wysokie ryzyko sporu z organem podatkowym.
Część organów podatkowych nie dopuszcza bowiem wystawiania faktur zamiast rachunków (przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z 19 maja 2006 r. nr PP/443/1/12/33/2006). W konsekwencji należy się liczyć z potraktowaniem takich faktur jak faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony do ich wystawiania (faktury takie nie stanowią podstawy do odliczenia na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług).
Podstawa prawna:
- § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
Jan Ksedowski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat