reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować dochody z nieruchomości położonych w różnych krajach

Jak opodatkować dochody z nieruchomości położonych w różnych krajach

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Posiadam mieszkanie w Austrii, które wynajmuję. Ponadto mam mieszkanie w Polsce, które wynajmuję pracownikom firmy z Austrii. Ostatnio kupiłem mieszkanie w Bułgarii, które wynajmuję pracownikom firmy niemieckiej. Jak w związku z tym powinienem w Polsce opodatkować dochody z najmu? Dochody z najmu w Polsce opodatkowuję na zasadach ogólnych.


RADA

Dochody z najmu mieszkania położonego w Austrii należy połączyć z dochodami opodatkowanym w Polsce na zasadach ogólnych. Możliwe jest odliczenie podatku z tego tytułu zapłaconego w Austrii. Dochody z najmu mieszkania w Bułgarii należy uwzględnić przy obliczeniu stopy procentowej mającej zastosowanie do opodatkowania dochodów z najmu mieszkań w Austrii i Polsce.

UZASADNIENIE

Kwestię opodatkowania dochodów z najmu mieszkania w Austrii należy rozpatrywać na podstawie umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku
Na podstawie art. 6 ust. 1 tej umowy dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w drugim umawiającym się państwie może być opodatkowany w tym drugim państwie. Regulację tę stosuje się do dochodu osiągniętego z bezpośredniego użytkowania, dzierżawy lub innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego (art. 6 ust. 3 umowy). A zatem dochody z najmu mieszkania w Austrii będą tam opodatkowane.
Jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który stosownie do postanowień tej umowy podlega opodatkowaniu w Austrii, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku należnego od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Austrii. Odliczenie takie nie może jednak przekroczyć tej części podatku od dochodu lub od majątku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiada tej części dochodu, jaka może być opodatkowana w Austrii (art. 24 ust. 1 lit. a) umowy).
A zatem, mimo opodatkowania w Austrii, dochód z najmu tego mieszkania należy połączyć z dochodami opodatkowanym w Polsce na zasadach ogólnych. Możliwe jest jednak odliczenie podatku zapłaconego w Austrii przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany stamtąd. Wówczas będzie miał zastosowanie art. 27 ust. 9 updof.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Dochody z najmu mieszkania w Austrii nie są w Polsce zwolnione z opodatkowania. Do ich rozliczenia będzie miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.

Natomiast kwestię opodatkowania dochodów z najmu mieszkania w Bułgarii reguluje umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Wprawdzie na podstawie art. 6 ust. 1 i ust. 3 tej umowy dochody z najmu mieszkania w Bułgarii są tam opodatkowane, jednak umowa ta przewiduje zwolnienie tych dochodów w Polsce (art. 24 ust. 1 umowy). Przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu tej osoby, należy zastosować stawkę podatkową, która byłaby zastosowana, gdyby dochód z najmu mieszkania w Bułgarii nie był w Polsce zwolniony. Do opodatkowania tych dochodów w Polsce będzie miał zastosowanie art. 27 ust. 8 updof. Na podstawie tego przepisu:
reklama

Czytaj także

Autor:

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama