Kiedy organ podatkowy może dokonać korekty deklaracji za podatnika
REKLAMA
RADA
Tak, urząd skarbowy miał takie prawo. Korekty deklaracji organ podatkowy może dokonać w ramach czynności sprawdzających, jeśli deklaracja złożona przez podatnika zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami. Korekty urząd może jednak dokonać tylko pod warunkiem, że zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku takiej korekty nie przekroczy kwoty 1000 zł. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Organ podatkowy (w przypadku VAT - naczelnik urzędu skarbowego) może dokonać korekty deklaracji (poprzez dokonanie stosownych poprawek lub uzupełnień) złożonej przez podatnika tylko w jednym wypadku, a mianowicie w razie stwierdzenia w ramach czynności sprawdzających, że deklaracja złożona przez podatnika:
l zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że
l wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami,
a zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku takiej korekty nie przekroczy kwoty 1000 zł (art. 274 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej).
W praktyce jednak organy podatkowe rzadko korygują deklaracje za podatników, decydując się raczej na wzywanie ich do skorygowania deklaracji. Jest to spowodowane stosunkowo skomplikowaną procedurą obowiązującą w przypadku korekty deklaracji przez organ podatkowy. Przede wszystkim organ podatkowy uwierzytelnia kopię skorygowanej deklaracji oraz doręcza ją podatnikowi wraz z informacją o związanej z korektą deklaracji zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku albo o wysokości straty bądź informację o braku takich zmian (art. 274 § 2 Ordynacji podatkowej).
Na korektę dokonaną przez organ podatkowy podatnik może wnieść sprzeciw do organu podatkowego, który jej dokonał, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę (art. 274 § 3 Ordynacji podatkowej).
W razie niewniesienia sprzeciwu w powyższym terminie korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika (art. 274 § 4 Ordynacji podatkowej). Dokonanie korekty przez urząd nie powoduje negatywnych konsekwencji dla podatnika.
Ważne!
Jeśli nie wniesiemy sprzeciwu do skorygowanej deklaracji, wywołuje ona takie skutki jak złożona przez nas korekta deklaracji.
W innych niż wskazane przypadkach organy podatkowe nie mają prawa korygować złożonych przez podatników deklaracji. W takich przypadkach mają one do wyboru wezwanie podatnika do skorygowania deklaracji lub wszczęcie postępowania podatkowego.
Podstawa prawna:
- art. 274 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 225, poz. 1635
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat