| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak zaksięgować inwestycje w nieruchomości

Jak zaksięgować inwestycje w nieruchomości

Nieruchomości, z wynajęcia których jednostka czerpie korzyści finansowe, w przypadku gdy nie są wykorzystywane w jej działalności, traktuje się jak inwestycje.


Nieruchomości, które nie są przeznaczone do używania na potrzeby działalności jednostki, nie mogą być ewidencjonowane na koncie środków trwałych. Jeżeli więc firma nabywa taki składnik aktywów, aby czerpać korzyści przykładowo z przyrostu jego wartości lub czynszów, musi go ewidencjonować na koncie 041 „Inwestycje w nieruchomości”. Za jego pośrednictwem ewidencjonuje się również nieruchomości inwestycyjne posiadane na podstawie leasingu finansowego. Inwestycje ujmowane na koncie 041 to nie tylko budynki lub ich części, ale również grunty, prawa ich wieczystego użytkowania, a także spółdzielcze prawa do lokali mieszkaniowych. Jednak warunkiem takiego ujęcia jest to, aby przedsiębiorca nie zamierzał odsprzedać ich w krótkim okresie.

Sposób wyceny inwestycji w nieruchomości powinien być określony w polityce rachunkowości danej firmy. Należy przy tym pamiętać, że przyjęte kwoty, po jakich aktywa będą wprowadzane do ksiąg rachunkowych, muszą odzwierciedlać aktualną wartość na dzień przyjęcia. Nie mogą być np. wprowadzane do ksiąg rachunkowych po cenie zakupu, jeżeli wartość, po jakiej zostały zakupione, wynika z indywidualnych zapisów w umowie (wartość zawyżona lub zaniżona).

W takim przypadku można określić wartość godziwą na poziomie np. cen rynkowych. W innych przypadkach, gdy transakcja przebiegła po cenach rynkowych, może ona odzwierciedlać cenę nabycia, która jest sumą zapłaconej kontrahentowi ceny oraz innych kosztów związanych bezpośrednio z zakupem (podatek od nabycia nieruchomości, opłaty administracyjne). Natomiast gdyby inwestycja została wybudowana przez firmę, wartość, pod którą zostanie ujęta w momencie wprowadzenia do ksiąg, powinna odzwierciedlać koszt jej wytworzenia.

Konto „Inwestycje w nieruchomości” może wykazywać tylko saldo debetowe. W bilansie w aktywach trwałych w pozycji A.IV.1 „Nieruchomości” wykazuje się wartość początkową tych nieruchomości pomniejszoną o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne i odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
 
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
• Art. 3 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK