reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o wzajemnej współpracy krajów UE przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych.

Projektowana ustawa ma na celu wdrożenie przepisów Dyrektywy Rady 2010/24/UE z dnia 16 marca 2010 r. w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń.

Chodzi w szczególności o dostosowanie przepisów Dyrektywy do polskiego porządku prawnego poprzez określenie szczegółowych zasad występowania o pomoc i udzielania pomocy państwom członkowskim.

Nowe rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie jednolitych tytułów wykonawczych, jednolitych formularzy służących do powiadomień, wyznaczenie centralnego biura łącznikowego i biur do kontaktów z innymi państwami, zmianę sposobu naliczania odsetek, wymianę informacji bez uprzedniego wniosku w sprawach dotyczących zwrotu podatku, fakultatywną obecność obcych urzędników podczas postępowań egzekucyjnych w drodze porozumienia z innymi państwami.


Ważne!

Zgodnie z projektem organ współpracujący nie będzie zobowiązany do udzielenia pomocy w stosunku do należności starszych niż pięć lat od terminu płatności. Minimalna wysokość łączna należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc, będzie wynosić 1500 euro.


Zmiany w PKPiR oraz ewidencji przychodów

W 2014 r. interpretacje podatkowe z opinią zabezpieczającą

Projekt ustawy zawiera także propozycje przepisów zmieniających do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Kodeksu postępowania cywilnego, ustawy o księgach wieczystych i hipotece i ustawy Prawo bankowe w zakresie niezbędnym do dostosowania egzekucji administracyjnej i dokonywania zabezpieczeń do porządku prawnego ustanowionego ww. Dyrektywą (zrównanie pozycji prawnej polskich wierzycieli z pozycją państw członkowskich ubiegających się o pomoc w dochodzeniu ich należności, elektroniczny przesył dokumentów pomiędzy wierzycielami i organami egzekucyjnymi, korzystanie z pomocy w dochodzeniu należności bez wszczynania egzekucji na terenie RP, ulgi w spłacie należności państw członkowskich i trzecich, likwidacja barier prawnych w dochodzeniu należności z nieruchomości).


Podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych w 2014 r.

Projekt ustawy obejmuje ponadto regulacje dot. zasad współpracy z państwami trzecimi i państwami członkowskimi przy dochodzeniu należności pieniężnych na podstawie umów międzynarodowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama