reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych w 2014 r.

Podatek od zagranicznych spółek kontrolowanych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić podatek od dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych. Nowe regulacje miałyby wejść w życie w 2014 r.

Pętla podatkowa coraz bardziej uwiera Polaków. Pracodawcy z konfederacji Lewiatan wytykają ministerstwu finansów, że zniechęca przedsiębiorców do inwestowania pieniędzy. Krytyka dotyczy proponowanych przez resort zmian w opodatkowaniu tak zwanych zagranicznych spółek kontrolowanych.

Są to polskie przedsiębiorstwa, które lokują kapitał poza granicami Unii Europejskiej. Nowe przepisy spowodowałyby, że firmy byłyby obciążone dodatkowymi opłatami i biurokracją.

Zdaniem Andrzeja Nikończyka z rady podatkowej Lewiatana uderzy to w uczciwych przedsiębiorców. Obciążone mogą być spółki, które prowadzą rzeczywistą działalność za granicą, a nie wykorzystują rejestracji w krajach spoza Unii Europejskiej do zaniżania podatku.


Ważne!

Zmiany przewiduje projekt ustawy z 30 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r. Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy CIT i PIT nieistniejącego obecnie w polski przepisach prawnym rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).


Zapraszamy na forum o podatku CIT

Specjaliści z konfederacji Pracodawców Lewiatan krytykują też proponowane przez ministerstwo finansów zmiany dotyczące przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w Polsce. Chodzi o wprowadzenie tak zwanej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Na podstawie tych przepisów fiskus może uznać, że podatnik, stosując różne chwyty prawne, unika podatku. Groźbą jest wysoka kara.

Andrzej Nikończyk uważa, że rozwiązanie to zrównuje zwykłych oszustów i przedsiębiorców, którzy płacą swoje należności. Podatnik, który chce oszukać fiskusa i zostanie przyłapany zapłaci należny podatek z odsetkami. Natomiast przedsiębiorca, któremu urząd skarbowy zarzuci, że wykorzystuje prawne instrumenty, by zminimalizować należność, zapłaci podatek, odsetki i karę. Ma ona wynieść 30 procent należnego zobowiązania.

Rządowa pułapka na spółki komandytowe

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

Pracodawcy z konfederacji Lewiatan zapowiadają, że będą zabiegać o inny niż proponowany przez ministerstwo kształt przepisów podatkowych.

reklama

Czytaj także

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama