| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Zmiany w PIT i CIT w 2014 r.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. Zmiany w podatku PIT i CIT mają wejść w życie w 2014 r.


Zwolnienie z PIT


Nowelizacja wprowadza zwolnienie od podatku PIT dochodów ze sprzedaży otrzymanych darowizną lub odziedziczonych udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Zwolniony z PIT będzie dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Uproszczenia w załatwianiu spraw podatkowych

Ponadto dodany został przepis określający nową kategorię kosztów uzyskania przychodów, który umożliwia spadkobiercom pomniejszenie przychodów ze sprzedaży wymienionych wyżej wkładów, akcji, papierów wartościowych itp. o koszty poniesione na ich zakup przez spadkodawców.


Spółki komandytowo-akcyjne płatnikami CIT


Nowelizacja zmienia też ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, włączając w jej zakres spółki komandytowo-akcyjne (SKA). Oznacza to, że spółki te będą - podobnie jak w innych krajach - płatnikiem podatku CIT. Spółki komandytowo-akcyjne będą objęte tym podatkiem już od 1 stycznia 2014 r.

Przypomnijmy, że pierwotna wersja projektu zakładała, że zarówno spółki komandytowe (SK) i spółki komandytowo-akcyjne (SKA) od 2014 r. będą płacić podatek CIT. Ostatecznie jednak tylko SKA zostały objęte ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Docenione rachunki płatnicze. Zmiany w PIT i CIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Nowelizacja zmienia ponadto zasady ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania w odniesieniu do niektórych transakcji sekurytyzacyjnych.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Odwrócona hipoteka bez PIT i PCC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »