| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Ministerstwo Finansów nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2014 roku nie będzie wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku.

Pytanie Redakcji infor.pl: Czy Minister Finansów widzi w 2014 r. możliwości budżetowe dla aktualizacji stawek tzw. „kilometrówki” określonych w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej cały czas deklaruje chęć aktualizacji (podwyższenia) tych stawek. Stawki te bowiem nie były aktualizowane od 2007 roku (!). Jednak nowe rozporządzenie może zostać wydane przez MTBiGM wyłącznie w porozumieniu z Ministrem Finansów. Jakie jest zatem stanowisko Ministra Finansów w tej kwestii obecnie w 2014 roku? Czy przedsiębiorcy doczekają się w tym nowym 2014 roku nowych stawek „kilometrówki”?

Odpowiedzi udzielił p. Janusz Cichoń - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: Wprowadzenie proponowanych podwyżek stawek przedstawionych przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju spowoduje wzrost kosztów podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji doprowadzi do istotnych uszczupleń w budżecie państwa i negatywnie wpłynie również na dochody jednostek samorządu terytorialnego, partycypujących we wpływach z podatków dochodowych.

Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie sprzeczne z podejmowanymi wysiłkami, zmierzającymi do obniżenia deficytu sektora general government poniżej 3% PKB, zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej (Ecofin). Dlatego podobnie jak w 2013 r., również w 2014 r. założenia budżetowe nie stwarzają warunków do podwyższenia stawek tzw. „kilometrówki”.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »