| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Nie będzie nowych stawek kilometrówki w 2014 roku

Ministerstwo Finansów nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2014 roku nie będzie wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku.

Pytanie Redakcji infor.pl: Czy Minister Finansów widzi w 2014 r. możliwości budżetowe dla aktualizacji stawek tzw. „kilometrówki” określonych w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej cały czas deklaruje chęć aktualizacji (podwyższenia) tych stawek. Stawki te bowiem nie były aktualizowane od 2007 roku (!). Jednak nowe rozporządzenie może zostać wydane przez MTBiGM wyłącznie w porozumieniu z Ministrem Finansów. Jakie jest zatem stanowisko Ministra Finansów w tej kwestii obecnie w 2014 roku? Czy przedsiębiorcy doczekają się w tym nowym 2014 roku nowych stawek „kilometrówki”?

Odpowiedzi udzielił p. Janusz Cichoń - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: Wprowadzenie proponowanych podwyżek stawek przedstawionych przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju spowoduje wzrost kosztów podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych i podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji doprowadzi do istotnych uszczupleń w budżecie państwa i negatywnie wpłynie również na dochody jednostek samorządu terytorialnego, partycypujących we wpływach z podatków dochodowych.

Wprowadzenie takiego rozwiązania będzie sprzeczne z podejmowanymi wysiłkami, zmierzającymi do obniżenia deficytu sektora general government poniżej 3% PKB, zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej (Ecofin). Dlatego podobnie jak w 2013 r., również w 2014 r. założenia budżetowe nie stwarzają warunków do podwyższenia stawek tzw. „kilometrówki”.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

Pakiet podatkowy Ministerstwa Finansów

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »