reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Podatek od transakcji finansowych - od 1 stycznia 2016 r.

Część krajów członkowskich Unii Europejskiej przyjęła wspólny plan działań dotyczący podatku od transakcji finansowych. Nowy podatek będzie wprowadzany począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Kraje wprowadzające podatek od transakcji finansowych


10 krajów , które zobowiązały się pogłębionej współpracy na rzecz wprowadzenia podatku od transakcji finansowych przyjęły wspólną mapę drogową w tej sprawie. Chodzi o Francję, Niemcy, Grecję, Austrię, Belgię, Portugalię, Włochy, Hiszpanię, Estonię i Słowację. Ministrowie finansów tych krajów zdecydowali, że nowy podatek będzie stopniowo wdrażany od 1 stycznia 2016 roku.

Początkowo Komisja Europejska proponowała, aby podatek od transakcji finansowych został wprowadzony we wszystkich krajach członkowskich. Ze względu jednak na brak jednomyślności, 11 państw zobowiązało się do zacieśnionej współpracy w tej sprawie. W dniu 6 maja podczas spotkania ministrów finansów wszystkie z nich - oprócz Słowenii - przyjęły wspólny plan działania. „Dzisiejsze zobowiązanie 10 krajów członkowskich, aby osiągnąć porozumienie w sprawie podatku do końca roku i zacząć go wprowadzać od 1 stycznia 2016 jest ważnym posunięciem, które teraz musi być zrealizowane” - powiedział unijny komisarz ds. podatków Algirdas Szemeta.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017


Polska chce najpierw zbadać wpływ nowego podatku na budżet


Tymczasem Polska i pozostałe kraje, które nie uczestniczą we współpracy , domaga się zbadania wpływu nowego podatku na rynki finansowe i swoje budżety. „Chodzi także o pełną przejrzystość tego procesu, którą chcielibyśmy zobaczyć” - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Według szacunków Komisji, wprowadzenie podatku w krajach, które się do tego zobowiążą przyniesie dochody w wysokości około 30 miliardów euro rocznie.

Podyskutuj o tym na naszym forum

reklama

Czytaj także

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama