reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Błąd urzędu skarbowego przyczyną uchylenia decyzji

Błąd urzędu skarbowego przyczyną uchylenia decyzji

Jeśli organ podatkowy nie wszczął postępowania egzekucyjnego, nie można mówić o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania podatkowe spółki.


Organ podatkowy określił zobowiązania spółki, ale nie zostały one uregulowane. Wszczęto więc postępowanie egzekucyjne, ale urząd nie mógł dochodzić wierzytelności, ponieważ spółka we wskazanym adresie już nie istniała. Zdecydowano więc o odpowiedzialności członka zarządu. Ten odwołał się do WSA. Jego zdaniem organ błędnie uznał, że wniosek o upadłości spółki został złożony w niewłaściwym czasie, co stało się podstawą do uznania odpowiedzialności podatnika. Właściwy sąd oddalił wniosek o upadłość spółki, co było równoznaczne z brakiem naruszenia art. 5 ust. 1 prawa upadłościowego przez podatnika. Tymczasem z faktu oddalenia wniosku o upadłości organy podatkowe wyciągnęły wniosek, że podatnik złożył go w niewłaściwym czasie.


WSA uchylił decyzję organów podatkowych i uznał, że nie mogą być one wykonane w całości. W uzasadnieniu podniósł, że skoro organ nie mógł ustalić adresu podatnika, to nie można uznać, że wszczęte zostało postępowanie egzekucyjne. A ponieważ nie wszczęto postępowania, nie można mówić o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe. Sąd przypomniał, że podstawową przesłanką pozwalającą na dochodzenie odpowiedzialności podatnika jest bezskuteczność egzekucji organu podatkowego wobec spółki.


Sygn. akt III SA/Wa 2286/06

Łukasz Zalewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama