| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydatki na internet trzeba udokumentować fakturą

Wydatki na internet trzeba udokumentować fakturą

Wydatki na korzystanie z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego podatnicy mogą odliczyć, pod warunkiem że odbywa się to w ich miejscu zamieszkania.


Rozliczając się za ubiegły rok, podatnicy mogą skorzystać z ulgi internetowej. Odliczeniu podlegają wydatki z tytułu użytkowania sieci w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga internetowa jest limitowana. Odliczyć można tylko wydatki w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł. Wydatki trzeba jednak udokumentować fakturą VAT. Powinna być ona wystawiona na podatnika, który chce skorzystać z odliczenia. Nie ma też przeszkód, by z ulgi skorzystali małżonkowie.


Dotychczas uznawano, że korzystanie z ulgi jest możliwe, jeśli wydatki dotyczą opłat ponoszonych za stałe łącza, jak i opłaty za dostęp do internetu poprzez indywidualny modem. Takiego prawa w większości przypadków odmawiano podatnikom, którzy korzystali z dostępu do sieci za pomocą telefonii komórkowej. Jednak coraz częściej urzędy skarbowe uznają takie odliczenie za prawidłowe, jeśli spełnione są warunki ustawowe. W konsekwencji wydatek poniesiony na abonament miesięczny za korzystanie z karty operatora sieci komórkowej wyłącznie dla dostępu do internetu, udokumentowany fakturą VAT, podlega odliczeniu od dochodu (por. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź Widzew z 26 września 2006 r. nr IX 05/242/Z/K/06). Podatnik powinien jednak mieć fakturę, na której podany jest jego adres zamieszkania.


Ważne, że użytkowanie internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego uprawnia do ulgi. Powinno jednak odbywać się w miejscu zamieszkania podatnika.


760
zł może odliczyć podatnik w ramach ulgi internetowej


Edyta Wereszczyńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK