Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników

Kancelaria Wyoming LLC
rozwiń więcej
Spółka komandytowa w 2022 roku a składka zdrowotna wspólników – sposób na Nowy Polski Ład / Fotolia
Czy spółka komandytowa jest w 2022 roku opłacalną podatkowo formą prowadzenia działalności gospodarczej? Co ze składką zdrowotną wspólników tych spółek? Eksperci radzą zainteresowanie się korzyściami jakie daje forma prawna amerykańskiej spółki LLC utworzonej w Stanie Wyoming.

Spółka komandytowa 2022 – czy warto?

Spółki komandytowe nie mają ostatnio szczęścia, a nasi włodarze jakby celowo dolewali oliwy do ognia stawiając wspólników takich spółek w obliczu niejasnych przepisów i niekonsekwentnych interpretacji.

Zaledwie rok temu wspólnicy spółek komandytowych dowiedzieli się, że oto ich spółki osobowe zostają objęte podatkiem CIT, zarezerwowanym dotąd dla spółek kapitałowych, a już w tym roku, w ramach Nowego (Polskiego) Ładu, dostali kolejny prezent w postaci składki zdrowotnej charakterystycznej jednak dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. To jak to właściwie jest z tymi spółkami komandytowymi? Ano, w zależności jak na to patrzą rządzący. Potrzeby budżetu są ogromne więc spółka komandytowa jest spółką kapitałową kiedy trzeba płacić CIT oraz spółką osobową kiedy trzeba płacić PIT i składkę zdrowotną. Podatki, podatki, niekończące się podatki.

Czy to oznacza schyłek spółki komandytowej? W pewnym sensie tak, bo w obliczu tak niejasnych przepisów, które towarzyszą wprowadzaniu wspomnianych zmian, przedsiębiorcy zaczęli ponownie spoglądać w kierunku tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy słusznie? Z jednej strony, trudno się temu dziwić, gdyż pieniądze lubią ciszę, a przedsiębiorcy cenią spokój. Z drugiej zaś strony, takie rozwiązanie jest kręceniem się w kółko, bo nie daje żadnych wymiernych korzyści finansowych.

Autopromocja

Spółka komandytowa – wspólnikami amerykańskie spółki LLC z Wyoming

Co zatem robić? Odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już rok temu i można ją znaleźć w poprzednich naszych artykułach opublikowanych w Infor.pl. W skrócie… zdecydowanie rekomendujemy pozostanie w formie prawnej spółki komandytowej pod warunkiem, że dotychczasowi wspólnicy – osoby fizyczne ustąpią miejsca kontrolowanym przez siebie osobom prawnym w postaci amerykańskich spółek LLC, które z natury rzeczy i prawa Stanu Wyoming są transparentne (słowo klucz) podatkowo.

Do niekwestionowanych korzyści, takiego rozwiązania, wśród których znalazły się 1) brak podatku CIT, 2) brak obowiązkowych składek ZUS dla wszystkich wspólników i 3) brak odpowiedzialności majątkiem osobistym komplementariusza, obecnie dochodzi kolejna zaleta czyli brak obowiązkowej składki zdrowotnej, która w polskim systemie prawnym od 1 stycznia 2022 r. w efekcie wprowadzenia Nowego Ładu nie może być już odliczana od podatku.

Wspólnik amerykańskiej spółki LLC z Wyoming nie płaci składki zdrowotnej

Jak to możliwe? Otóż… osoba fizyczna będąca polskim rezydentem podatkowym i jedynym wspólnikiem transparentnej podatkowo spółki LLC (limited liability company) prawa amerykańskiego Stanu Wyoming, nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu na terenie Polski.

A skoro nie podlega temu ubezpieczeniu jako właściciel takiej spółki, to w konsekwencji, spółka komandytowa utworzona na bazie dwóch, trzech i większej liczby wspólników (spółek LLC) także nie obciąży swoich właścicieli składką zdrowotną, podobnie jak nie obciąża ich obowiązkową składką na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie, wszyscy wspólnicy utrzymują pełną kontrolę na działaniami spółki tak, jak dotychczas, z tą małą różnicą, że zarządzają spółką z tylnego fotela tj. pod postacią spółek LLC, co także daje szereg innych dodatkowych korzyści.

Podstawy prawne:
1) ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. tj. z dnia 25 czerwca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1285) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021 r. poz. 2120, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2021 r. poz. 1773, Dz.U. z 2017 r. poz. 2217, Dz.U. z 2021 r. poz. 1559, Dz.U. z 2021 r. poz. 1292 – zwana dalej ustawą o składce zdrowotnej;
2) ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. tj. z dnia 1 marca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 423) ze zmianami wynikającymi z: Dz.U. z 2021r. poz. 2105, Dz.U. z 2021 r. poz. 1981, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2020 r. poz. 1291, Dz.U. z 2021 r. poz. 1834, Dz.U. z 2020 r. poz. 2320, Dz.U. z 2021 r. poz. 1621, Dz.U. z 2019 r. poz. 1655, Dz.U. z 2020 r. poz. 875, Dz.U. z 2021 r. poz. 619, Dz.U. z 2021 r. poz. 432, zwana dalej ustawą o systemie ubezpieczeń.

Punktem wyjścia jest przepis art. 66 ustawy o składce zdrowotnej, który w ust. 1 wymienia kategorie osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, wskazując, że obowiązkowi takiemu podlegają wyłącznie osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162) lub przepisów o ubezpieczeniach społecznych lub ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o składce zdrowotnej).

Zgodnie zaś z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Nic więcej!
Powyższy przepis jest także jedynym, który zrównuje status wspólnika spółki z osobą wykonującą działalność pozarolniczą. Nie istnieje żaden inny przepis wskazujący, że wspólnicy spółek zagranicznych, zaliczają się do grupy osób wykonujących działalność gospodarczą. Taki pogląd wyraził nawet sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie w interpretacji indywidualnej z dn. 30 września 2016 roku sygn. sprawy WPI/200000/43/920/2016 wskazując, że skoro w art. 8 ust. 6 pkt 4 nie wymienia się zagranicznych jednostek organizacyjnych, to ich wspólnicy nie są uznawani za osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wniosek:

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki LLC stanu Wyoming nie podlega ubezpieczeniu społecznemu, ani zdrowotnemu na terenie Polski, co dotyczy także zryczałtowanej składki zdrowotnej (która nie może być odliczona od podatku) obowiązującej od stycznia 2022 w ramach Nowego (rozk)Ładu polskiej przedsiębiorczości.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...