reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samodzielnej wpłaty 1 proc. podatku nie można odliczyć

Samodzielnej wpłaty 1 proc. podatku nie można odliczyć

Podatnicy, którzy samodzielnie przekażą 1 proc. podatku na konto wybranej organizacji pożytku publicznego, nie będą mogli odliczyć tego w zeznaniu podatkowym za 2007 rok - wyjaśniła Izba Skarbowa w Białymstoku.


ORZECZENIE

Izba Skarbowa w Białymstoku wyjaśnia, że składając zeznanie podatkowe za 2007 rok, podatnicy będą mogli przekazać 1 proc. podatku należnego z tytułu darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem naczelnika urzędu skarbowego, do którego złożą swoje zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2006 roku, aby przekazać część należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik musiał najpierw osobiście dokonać wpłaty darowizny na rachunek bankowy danej organizacji. Dopiero wówczas wpłaconą darowiznę, jednak nie wyższą niż kwota stanowiąca 1 proc. podatku dochodowego, mógł wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

W zeznaniu PIT za 2007 rok podatnik będzie podawał jedynie nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji pożytku publicznego, której konto chce zasilić. Podatnik powinien wybrać organizację z wykazu ogłoszonego do końca roku podatkowego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości w Monitorze Polskim.

Pracownicy Izby Skarbowej w Białymstoku podkreślają, że przekazanie 1 proc. podatku dochodowego wynikającego z zeznania podatkowego nastąpi w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego. Należy podkreślić, że przekazanie tej kwoty nastąpi jedynie wtedy, gdy zeznanie zostanie złożone w terminie.

Ważne!

Naczelnik urzędu skarbowego będzie miał trzy miesiące na przekazanie 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. Termin ten będzie liczony od momentu upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama