JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz

Grupa Impel
rozwiń więcej
JPK CIT, podatki 2025 / JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz / Shutterstock

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Co wejdzie w skład JPK_CIT?

Na JPK_CIT będą składać się dwa pliki kontrolne, czyli dwa schematy w ramach nowych struktur:

1)  JPK_KR_PD - księgi rachunkowe i rozliczenie podatku dochodowego na zasadach ogólnych, który powinien zawierać m.in. pełny dziennik z ksiąg rachunkowych, zestawienie obrotów i sald ze znacznikami ministerstwa dla kont księgowych oraz dane o przychodach i kosztach podatkowych;

2)  JPK_ST_KR – ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zarówno podatkowa i bilansowa, dodatkowo  detale dotyczące amortyzacji oraz informacje o nabyciu/wytworzeniu/zbyciu/likwidacji środka trwałego.

Autopromocja

JPK_CIT harmonogram. Jaki jest cel nowego obowiązku JPK?

Bez wątpienia głównym celem wprowadzania takich obowiązków jest uszczelnienie systemu podatkowego, zwiększenie efektywności kontroli, jak również pozyskanie jeszcze bardziej szczegółowych informacji o podatnikach. W rezultacie umożliwi to organom przekrojową kontrolę oraz wykrycie potencjalnych nieprawidłowości. 

Nowy obowiązek będzie realizowany według poniższego harmonogramu z uwzględnieniem  wielkości podmiotu i daty rozpoczęcia roku podatkowego:

1) W 2026 roku obowiązkowa wysyłka pliku JPK_KR_PD za rok podatkowy zaczynający się po 31.12.2024 będzie dotyczyła: 
- podatników CIT osiągających przychody powyżej 50 mil EUR,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Oznacza to, że pierwsze rozliczenie podatku CIT w formie JPK należy złożyć najpóźniej do 31 marca 2026 roku. 

2) W 2027 roku obowiązkowa wysyłka plików JPK_KR_PD i JPK_ST_KR za rok podatkowy zaczynający się po 31.12.2025 będzie dotyczyła pozostałych podatników VAT zobowiązanych do przesyłania JPK_VAT;

3) W 2028 roku obowiązkowa wysyłka plików JPK_KR_PD i JPK_ST_KR za rok podatkowy zaczynający się po 31.12.2026 obejmie wszystkich podatników CIT i PIT.

O czym musimy pamiętać, czyli dostosowanie danych do nowych wymogów 

Na początek należy zadbać o dostosowanie systemów finansowo – księgowych do nowych obowiązków sprawozdawczych, co może okazać się kosztowne i czasochłonne.  Producenci oprogramowania finansowo-księgowego przygotują odpowiednie rozwiązania, które umożliwią wygenerowanie pliku JPK_KR_PD. Jednak analizując zawartość  struktury od razu widać, że poprawność danych będzie w większości spoczywać na księgowych. To w ich gestii będzie przypisanie znaczników do kont księgowych istniejących w bazie. Proces dostosowania do JPK_CIT niejednokrotnie może wymagać wprowadzenia zmian sposobu księgowania tak, aby zawarte były w nim wszystkie wymagane informacje. Wchodzące zmiany wymuszą również przeprowadzenie aktualizacji planu kont oraz weryfikację czy znaczniki zostały poprawnie przypisane. Należy pamiętać także o weryfikacji ewidencji środków  trwałych w przypadku wystąpienia  błędów, wymagana będzie aktualizacja procesu rozliczania zakupów i inwestycji w taki sposób, aby na bieżąco gromadzić kompletne dane na potrzeby raportowania.

Musimy też zdawać sobie sprawę, że informacja o powiązaniu kont księgowych ze znacznikami powinna zostać opisana w polityce rachunkowości.

Niezwykle istotne będzie sprawdzanie zgodności i poprawności danych. Podatnicy muszą zadbać o wysoką jakość danych w systemie, pilnować aby były one aktualne, kompletne i poprawne. Wskazane będzie prowadzanie regularnych audytów danych, tak aby weryfikować ich zgodność z przepisami i wymogami oraz aby były gotowe do raportowania.

Podsumowanie 

Wprowadzenie nowych obowiązków raportowania wygeneruje istotne obciążenia finansowe dla podatników, konieczność dostosowania systemów może okazać się kosztowna i czasochłonna. Możemy śmiało stwierdzić, że spowoduje  ono w głównej mierze wzrost obciążenia dla działów finansowo-księgowych. Dodatkowym zadaniem może być także konieczność zakupu programu do zarządzania środkami trwałymi oraz  wprowadzenie, uzupełnienie i uporządkowanie danych dotyczących środków trwałych na potrzeby generowania JPK_ST_KR. Firmy będą musiały poświęcić więcej czasu na weryfikację i aktualizację danych. JPK_CIT może skutkować koniecznością  zmiany procedur księgowych zwłaszcza dla tych podmiotów, które nie przestrzegały restrykcyjnie wymogów księgowania i zamykania okresów księgowych np. trzymały dokumenty w buforze nie księgując ich.

Patrząc dalekosiężnie przedsiębiorcy mogą wykorzystać nowe obowiązki i przeprowadzając audyt, weryfikując procedury mogą wdrożyć nowe rozwiązania, w konsekwencji przetransformować procesy księgowe i podatkowe, zautomatyzować monotonne i powtarzalne a przez to nieproduktywne procesy. Pozwoli to z pewnością zwiększyć efektywność operacyjną oraz poprawi jakości danych analitycznych.

Podstawa prawna: 
- art. 9 ust. 1c ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – w brzmieniu od 1.01.2025 r.
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16.08.2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Aneta Szymik, dyrektor procesów księgowych 
Impel Business Solutions sp. z o.o. – partner w obsłudze kadr i płac, księgowości, zarządzania dokumentacją

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Rachunkowość 2025: zmiany. Nowy limit dla ksiąg rachunkowych, progi do badania sprawozdań, definicje jednostek i przychodów netto ze sprzedaży, raportowanie ESG
19 gru 2024

W dniu 1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez określoną grupę przedsiębiorstw i poddania jej atestacji przez biegłych rewidentów. A ponadto wprowadza: nowy próg obowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych, nowe progi do badania sprawozdań finansowych, nowe definicje jednostek (mikro, małej, średniej, dużej), ujednolicone pojęcie przychodów netto ze sprzedaży i szereg innych zmian.

Fundusze UE na innowacje 2025: platforma STEP zmienia strategię rozwoju technologii w Europie. Jakie korzyści dla firm w Polsce?
19 gru 2024

Platforma technologii strategicznych STEP to nowa inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe technologie. Jej głównym celem jest mobilizacja środków finansowych na rozwój i produkcję technologii cyfrowych, deep-tech, czystych technologii oraz biotechnologii, co ma przyczynić się do zwiększenia suwerenności technologicznej wspólnoty. To ważny krok na drodze pobudzania innowacyjności, co również wpisuje się w główne tematy polskiej prezydencji w Radzie UE.

Rewolucja w składce zdrowotnej od środków trwałych w 2025 roku – sprawdź, co się zmienia!
19 gru 2024

Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla przedsiębiorców w rozliczaniu składki zdrowotnej. Nowe przepisy wpływają na sprzedaż środków trwałych i uwzględnianie amortyzacji. Sprawdź, jak nowe zasady zmieniają Twoje rozliczenia i uniknij błędów!

JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz
19 gru 2024

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Stawki amortyzacji 2025 [tabela]
19 gru 2024

Nowa tabela stawek amortyzacyjnych na 2025 rok jest już dostępna. Sprawdź, jakie wartości obowiązują dla budynków, maszyn, urządzeń czy środków transportu. Aktualne przepisy pozwalają zoptymalizować koszty amortyzacji w firmie.

Prawie 837 tys. informacji o przyznaniu wakacji składkowych. ZUS skoryguje część braków formalnych z urzędu. Gdzie szukać informacji nt. przyznanej ulgi?
18 gru 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przyznaniu wakacji składkowych prawie 837 tys. wnioskującym. ZUS skoryguje część braków formalnych z urzędu. Gdzie szukać informacji na temat przyznanej ulgi?

Ulga na zakup kasy rejestrującej w 2025 r. – kto i ile może odliczyć?
18 gru 2024

W 2025 roku podatnicy wprowadzający kasy online mogą skorzystać z ulgi na ich zakup. Przepisy przewidują możliwość odliczenia aż 90% ceny netto urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Dowiedz się, kto może skorzystać z tej preferencji i jakie warunki należy spełnić.

Fakturowanie w 2025 roku. To jest kluczowe, nie tylko KSeF
18 gru 2024

Fakturowanie w roku 2025 to nie tylko KSeF. Postępująca cyfryzacja oraz rosnące znaczenie automatyzacji to kluczowe wyzwania i szanse, jakie czekają na przedsiębiorców w przyszłym roku. Oto praktyczny przewodnik, który pomoże właścicielom firm lepiej zrozumieć nadchodzące zmiany i efektywnie dostosować swoje strategie do nowych trendów.

Co wrzucić w koszty firmy na koniec roku? Te wydatki obniżą podatek dochodowy przedsiębiorcy
17 gru 2024

Zbliża się koniec roku, a przedsiębiorcy (jak zwykle o tej porze) poszukują sposobów, by zmniejszyć swój dochód i zaoszczędzić na podatku dochodowym. Szansą na optymalizację podatkową jest odliczenie kosztów uzyskania przychodów, dlatego w okresie przedświątecznej gorączki właściciele firm zastanawiają się, co jeszcze warto “wrzucić w koszty”. Podpowiadamy, jakie zakupy lub inwestycje można wziąć pod uwagę, aby obniżyć podatki. 

Podatek minimalny: pierwsze rozliczenie do 31 marca 2025 r. Jak obliczyć? Co musisz wiedzieć?
17 gru 2024

Krajowy podatek minimalny, uregulowany w art. 24ca ustawy o CIT, to obciążenie nakładane na przedsiębiorców wykazujących straty podatkowe lub bardzo niską rentowność. Dotyczy to spółek posiadających siedzibę lub zarząd w Polsce, będących podatnikami CIT i podatkowych grup kapitałowych. Obejmuje również nierezydentów prowadzących działalność w Polsce poprzez zakład podatkowy.

pokaż więcej
Proszę czekać...