REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasowy PIT od 2025 roku. Dla kogo? Jak to działa? Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych przepisach

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
podatki 2025, metoda kasowa, PIT
Kasowy PIT od 2025 roku. Dla kogo? Jak to działa? Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych przepisach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z nowej metody rozliczania podatku dochodowego. Mowa o metodzie kasowej (tzw. kasowy PIT). Na czym polega ta metoda i jak będą się rozliczać podatnicy, którzy ją wybiorą?

Na czym polega kasowy PIT?

Przedsiębiorca, który skorzysta z kasowego PIT, wszystkie przychody uzyskiwane w prowadzonej działalności gospodarczej będzie wykazywał w momencie uregulowania należności w całości, w części czy w ratach.

Nowo dodany przepis do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14c ust 2 u.p.d.o.f.) wskazuje także, że w przypadku metody kasowej rozliczania przychodów za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień:
- upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo
- likwidacji działalności gospodarczej.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Co ważne, w memoriałowej zasadzie rozliczania przychodów otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej usługi czy dostawy towarów jest wyłączone z przychodów do opodatkowania. Przy kasowym rozliczaniu PIT otrzymana zaliczka niesie za sobą obowiązek wykazania jej w przychodach do opodatkowania.

Taka sama zasada obowiązywać będzie również w stosunku do zobowiązań, które znajdą się w kosztach podatkowych dopiero po ich uregulowaniu w całości czy też w części. W takim przypadku będzie obowiązywała zasada potrącania kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym uregulowania zobowiązania.

Kasowy PIT ma charakter fakultatywny. Przedsiębiorca ma prawo, ale nie obowiązek, korzystać z tej formy rozliczania. Przedsiębiorca w jednym roku podatkowym może korzystać z tej formy rozliczania, a w kolejnym już nie. Jeżeli faktura została wystawiona w roku podatkowym, w którym podatnik stosował metodę kasową rozliczania przychodów, a uregulowanie należności nastąpiło w roku podatkowym, w którym podatnik tej metody nie stosuje, do ustalenia daty powstania przychodu wynikającego z tej faktury podatnik przyjmuje zasady ustalania tej daty stosowane w roku podatkowym, w którym faktura została wystawiona (art. 14c ust. 8 u.p.d.o.f.).

Kto będzie mógł skorzystać z metody kasowej?

Beneficjentami kasowego rozliczania PIT będą zarówno przedsiębiorcy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą, jak także i ci, którzy dopiero noszą się z zamiarem jej założenia, po spełnieniu kilku niżej opisanych warunków. Z kasowej metody rozliczania przychodów nie skorzystają jednak spółki cywilne i spółki jawne. 

Z metody kasowej rozliczania przychodów mogą skorzystać przedsiębiorcy, o ile spełniają następujące założenia ustawowe (nowo dodany art. 14c ust. 1 u.p.d.o.f.):

1) działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie (przedsiębiorca może zatrudniać pracowników),

2) przychody z prowadzonej działalności w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1.000.000 zł. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;

3) przedsiębiorca nie może prowadzić ksiąg rachunkowych (jedynie PKPiR lub Ewidencję Przychodów),

4) przedsiębiorca kontynuujący działalność gospodarczą złoży oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20. lutego roku podatkowego; a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego - w terminie do końca roku podatkowego.

Ważne

W przypadku wyboru metody kasowej rozliczania przychodów podatnik jest zobowiązany stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Jeśli, po zakończonym roku podatkowym, przedsiębiorca zdecyduje o rezygnacji z kasowego PIT, zobowiązany będzie złożyć  stosowne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20. lutego roku podatkowego.

Wybór kasowej metody rozliczania przychodów skutkuje również na kolejne lata (oczywiście do czasu rezygnacji), pod warunkiem spełniania warunków powyżej wymienionych.

Z kasowego PIT skorzystają przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie:

  • według skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • IP BOX,

Metoda kasowa rozliczania przychodów ma zastosowanie wyłącznie do przychodów, które:
1) wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (każda sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, tj. konsumentów, będzie rozliczana na zasadach ogólnych, które obowiązują przed zmianą przepisów) oraz
2) są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami.

Zgodnie z nowo dodanym art. 14c ust. 5 u.p.d.o.f. metoda kasowa rozliczania przychodów nie ma zastosowania do transakcji pomiędzy przedsiębiorcą a:
1) podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f., przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 23m ust. 2 pkt 1 lit. a–c, wynosi co najmniej 5%,
2) podmiotem mającym miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosujących szkodliwą konkurencję podatkową lub zagranicznym zakładem położonym na terytorium lub w kraju stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek prowadzenia ewidencji

Przedsiębiorcy, którzy wybiorą kasowy PIT, zobowiązani będą prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane wybraną metodą. Ewidencja taka powinna zawierać:

  • numer faktury,
  • datę wystawienia faktury,
  • kwotę należności wynikającą z faktury,
  • datę uregulowania należności.

Kasowy PIT daje możliwość przesunięcia w czasie podatku dochodowego od kontrahentów niepłacących w ustalonym terminie. Z pewnością ułatwi to prowadzenie działalności gospodarczej tym firmom, których klienci zwlekają z  płatnościami. Jednak kasowy PIT to nie tylko przywileje, ale i dodatkowe obowiązki. W przypadku braku płatności za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, jednak nie później niż dzień upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury. Po tym czasie podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z faktury. 

Podstawa prawna: Ustawa z 27.09.2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Marta Kielar, konsultant ds. podatków, Business Tax Professionals sp. z o.o. sp. k.

Polecamy: Podatki 2025 (komplet) 
Polecamy: Kasowy PIT – nowe rozwiązanie dla podatników prowadzących pkpir oraz opodatkowanych ryczałtem (PDF)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

REKLAMA

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

REKLAMA