reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pieniądze trzeba wpłacić do dnia złożenia PIT

Pieniądze trzeba wpłacić do dnia złożenia PIT

Kwotę stanowiącą 1 proc. podatku należnego podatnik powinien zapłacić najpóźniej w dniu złożenia zeznania rocznego.


ORZECZENIE

Małżonkowie postanowili przekazać 1 proc. swoich podatków na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odpowiednie kwoty wykazali w zeznaniu rocznym, które złożyli pod koniec kwietnia 2005 r. Jednak 1 proc. podatku wynikającego z zeznania wpłacili dopiero dwa dni po jego złożeniu.

Organy podatkowe uznały, że podatnicy naruszyli przepisy dotyczące zmniejszenia 1 proc. podatku. W ich ocenie podatnik ma prawo zdecydować o tym gdzie trafi 1 proc. jego podatku. Ale wpłata musi być dokonana najpóźniej do dnia złożenia zeznania podatkowego. Podatnik nie może dokonać wpłaty po tym, gdy wyśle czy złoży PIT w urzędzie skarbowym.

Małżonkowie złożyli skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego i sąd przyznał im rację. W ocenie sądu w odniesieniu do zeznania za 2004 rok zastosowanie miał nie przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, określający zasady przekazywania 1 proc. podatku, lecz przepis przejściowy z ustawy nowelizującej. A w nim mówi się o 30 kwietnia. Dlatego zdaniem sądu w 2005 roku podatnik mógł dokonać wpłaty do 30 kwietnia.

Wyroki do NSA zaskarżył dyrektor izby skarbowej.

Sąd przyznał rację organowi podatkowemu. Uchylił wyroki WSA i przekazał sprawy do ponownego rozpoznania. Przepis przejściowy jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ale w ocenie NSA nie można uznać, że zawierają one inne zasady dokonywania wpłat 1 proc. podatku. Ustawodawca jasno wskazał, że podatnik musi dokonać wpłaty do dnia złożenia zeznania podatkowego. Oznacza to, że wpłaty trzeba dokonać najpóźniej w dniu złożenia zeznania. Nie można było tego zrobić później.

Sygn. akt II FSK1746-1747/06

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama