reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje podatkowe elektronicznie od 2015 roku

Deklaracje podatkowe elektronicznie od 2015 roku

Od 2015 roku fiskus wypełni nasze roczne rozliczenie podatkowe - takie rozwiązanie zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaproponowane zmiany wprowadzą również konieczność elektronicznego gromadzenia danych przez administrację podatkową, co oznacza, że większość deklaracji podatkowych firmy będą musiały przesyłać urzędom skarbowym drogą elektroniczną.

Rzeczniczka ministerstwa finansów Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że kiedy prawo wejdzie w życie, zmienią się obowiązki płatników podatku PIT oraz CIT którzy zamiast w formie papierowej, rozliczenie podatkowe będą do urzędu skarbowego przesyłali elektronicznie.

Elektroniczne deklaracje podatkowe w 2015 r.

Wiesława Dróżdż podkreśla, że zmiana prawa umożliwi fiskusowi wstępne rozliczenie podatnika z zapłaconego podatku. Projekt zakłada, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, które będzie mógł zaakceptować i przesłać do urzędu skarbowego. Podatnik zachowa prawo do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków i ulg podatkowych, a także przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak w takich sytuacjach podatnik będzie musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w zeznaniu.

Podyskutuj o tym z innymi księgowymi na naszym forum

Ministerstwo finansów zapowiada, że pierwszą możliwość elektronicznego rozliczenia się z fiskusem osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będą miały w przyszłym roku, za rok bieżący.

Wstępne wypełnienie zeznań rocznych PIT w 2015 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama