reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy tytuł zawodowy księgowych

Nowy tytuł zawodowy księgowych

W odpowiedzi na niedawną deregulację zawodu księgowego i likwidację certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadza tytuł zawodowy „Certyfikowanego eksperta usług księgowych”.

Jak wiadomo, zawód księgowego został niedawno zderegulowany, co pociągnęło za sobą szereg zmian, takich, jak przede wszytkim wycofanie certyfikatu księgowych, który wydawany był przez Ministerstwo Finansów. W celu ochrony interesów przedsiębiorców, którzy mogą być narażeni na straty, w związku z prowadzeniem ksiąg rachunkowych przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji oraz podtrzymywania wysokiej rangi zawodu księgowego SKwP wprowadziło ww. tytuł zawodowy.

Przypomnijmy, że SKwP posiada cztery stopnie certyfikacji księgowych. Są to:

  • Stopień I – księgowy
  • Stopień II – specjalista do spraw rachunkowości
  • Stopień III – główny księgowy
  • Stopień IV – dyplomowany księgowy

Do uzyskania każdego z ww. stopni konieczne jest złożenie z wynikiem pozytywnym właściwych egzaminów, a w przypadku tytułu dyplomowanego księgowego także m.in. posiadanie wykształcenia wyższego czy też bycie członkiem SKwP.

Wprowadzony tytuł „Certyfikowanego eksperta usług księgowych” ma zastąpić ww., zlikwidowany już, certyfikat, który wydawało Ministerstwo Finansów.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Aby uzyskać tytuł, należy przede wszystkim ukończyć odpowiedni kurs, organizowany przez oddziały SKwP. W celu wzięcia w nim udziału konieczne jest m.in. posiadanie wykształcenia co najmniej średniego oraz praktyki zawodowej, której wymiar zależy od posiadanego wykształcenia, a także posiadanie niezbędnej wiedzy i umiejętności, udokumentowanych odpowiednim certyfikatem(np. Ministerstwa Finansów lub certyfikatem głównego albo dyplomowanego księgowego).

Warto także zaznaczyć, że aby utrzymać certyfikat eksperta usług księgowych należy systematycznie się doszkalać, co ma związek ze zmieniającymi się w szybkim tempie przepisami. Doszkalanie odbywać się będzie w wymiarze 24 godzin rocznie. Nie podlega wątpliwości, że ten wymóg upewni przedsiębiorcę, że osoba posiadająca ww. certyfikat jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą, mającym wiedzę na temat aktualnych przepisów podatkowych oraz bieżąco pogłębiającym swoje kwalifikacje.

Grzegorz Grzesik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama