| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Sp. z o.o. bez minimalnego kapitału

IFK poleca: Sp. z o.o. bez minimalnego kapitału

Kapitał zakładowy spółki z o.o. stanie się nieobowiązkowy. Zarządy tych spółek przed wypłatą świadczeń dla wspólników będą przeprowadzać tzw. test wypłacalności. Takie m.in. zmiany przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych i niektórych innych ustaw.

Obecnie sp. z o.o. jest zobowiązana posiadać kapitał zakładowy w wysokości 5000 zł. Taka kwota nie chroni wierzycieli. Dlatego w projekcie zaproponowano rezygnację z konieczności posiadania przez sp. z o.o. minimalnego kapitału. Jeżeli spółka zdecyduje się na posiadanie kapitału zakładowego, powinien on jednak wynosić min. 1 zł. Po zmianach wierzyciele spółki mają być chronieni wprowadzonym testem wypłacalności.

Według projektu test ma polegać na zobowiązaniu zarządu do badania przed wypłatą dokonywaną na rzecz wspólników (dywidendy oraz innych świadczeń), czy mimo wypłaty w ciągu roku spółka nie straci zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań. Członkowie zarządu będą mieli obowiązek podjęcia uchwały w tym przedmiocie i ma ona być składana do sądu rejestrowego w ciągu 7 dni od jej podjęcia. Uchwała wspólników ma stanowić oświadczenie o wypłacalności.

Projekt przewiduje, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zmiany zostaną wprowadzone w Kodeksie spółek handlowych" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »