REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

IFK poleca: Podatnik dostanie katalog praw

Podatnik dostanie katalog praw
Podatnik dostanie katalog praw
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Ordynacja podatkowa będzie zawierać zapisy, w których zostaną zawarte ogólne zasady prawa podatkowego oraz prawa podatnika. To rozwiązanie poprawi sytuację podatników w relacjach z aparatem skarbowym.

Autopromocja

Rozwiązaniem, które ma poprawiać sytuację podatnika, ma być wpisanie do nowej Ordynacji podatkowej jego praw. Członkowie komisji kodyfikacyjnej ograniczyli się jedynie do wymienienia tych praw, bez prób opisania ich konsekwencji.

Tymczasem owe prawa – jeśli zostaną właściwie sformułowane – mogą mieć bardzo pozytywne skutki dla podatników. Przykładowo w katalogu ma znaleźć się np. prawo do niedyskryminacyjnego traktowania. Wprawdzie nawet obecnie prawo podatkowe powinno być identyczne dla każdego, jednak znanych jest wiele przypadków, kiedy podatnicy znajdujący się w tej samej sytuacji są traktowani odmiennie ze względu na różnice w interpretacjach podatkowych. Jeśli ten przepis zostanie odpowiednio sformułowany, może się okazać, że Minister Finansów będzie musiał szybciej reagować na odmienne interpretacje podatkowe. Teraz bowiem trzeba go poprosić o to, aby ustalił jednolitą dla wszystkich wykładnię.

Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej

Nawet ogólne interpretacje podatkowe mogą po zmianie Ordynacji podatkowej wymusić nowe podejście służb skarbowych. Wg komisji kodyfikacyjnej, podatnik powinien mieć prawo do wyboru sposobu opodatkowania, jeśli zezwala na to prawo. W niektórych przypadkach decydujące znaczenie ma tutaj opinia Ministra Finansów. Przykładem może być kwestia opodatkowania przychodów z reklam zamieszczanych na stronach internetowych. Ogłoszona przez Ministra Finansów niedawno wykładnia, iż można te przychody objąć podatkiem zryczałtowanym tak, jakby chodziło o najem mieszkań, faktycznie postawił przed osobami uzyskującymi takie przychody możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Ale żeby skorzystać z tego prawa, powinny one zostać o takiej możliwości poinformowane przez służby skarbowe. Jeśli w nowej Ordynacji podatkowej znajdą się odpowiednie zapisy, to takie wydarzenia mogą spowodować, że urzędnicy skarbowi zostaną zmuszeni do udzielania podatnikom informacji o korzystnych dla nich rozwiązaniach podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Katalog praw, jaki ma znaleźć się w nowej Ordynacji, ma być znacznie szerszy, choć i tak wiele zależy od tego, na ile te prawa będą respektowane przez urzędników skarbowych. A z tym może być różnie. Obecnie bowiem służby skarbowe mają tendencję do takiego podejścia do interpretacji prawa, które jest niekorzystne dla podatnika ale daje szansę na zwiększenie przychodów budżetu.

Źródło: Tax Care

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA