reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Już niedługo odliczysz VAT od paliwa

IFK poleca: Już niedługo odliczysz VAT od paliwa

Wprowadzając z dniem 1 kwietnia 2014 r. szczególne zasady odliczania VAT od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony, ustawodawca postanowił wprowadzić czasowy zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodów osobowych. Z dniem 30 czerwca 2015 r. upływa termin obowiązywania tego zakazu. Dzięki temu podatnicy zyskają prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego.

Od 1 lipca 2015 r. przestaje obowiązywać zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa tankowanego do wykorzystywanych w celach mieszanych samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Odliczenie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartą paliwową

Od 1 lipca 2015 r. podatnicy mogą odliczać 50% VAT naliczonego z faktur za paliwo do tych samochodów – na zasadach określonych w art. 86a ustawy o VAT.

Ekonomicznie koszt paliwa stanowi podstawowy element wydatków obciążających podatnika korzystającego z samochodu osobowego. Ponadto samochody osobowe w praktyce znajdują się w firmie każdego przedsiębiorcy w Polsce, a więc można przyjąć, że uchylenie zakazu odliczenia VAT od paliwa będzie miało korzystny wpływ na firmę każdego przedsiębiorcy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama