| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Ułatwienia w rozliczeniach dla podatników i importerów

IFK poleca: Ułatwienia w rozliczeniach dla podatników i importerów

Od 1 lipca 2015 r. zostanie wdrożona tzw. centralizacja rozliczeń finansów w Służbie Celnej. Jej skutki dotkną również podatników i importerów. Zmiany te będą dla nich ułatwieniem.

Obowiązek dokonania centralizacji rozliczeń finansów wynika z ustawy z 5 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 kwietnia 2015 r. Warunkiem wprowadzenia zmian w tym obszarze jest uruchomienie nowego systemu informatycznego ZEFIR 2. Zastąpi on dotychczasowy system ZEFIR wykorzystywany od ponad 10 lat. Dlatego w celu uniknięcia problemów, jakie miała np. PKW w czasie ostatnich wyborów samorządowych, za bezpieczną datę dokonania centralizacji przyjęto 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Od strony technicznej centralizacja rozliczeń będzie polegać na tym, że zamiast 16 rachunków bankowych (tj. w każdej izbie celnej) funkcjonować będzie tylko jeden rachunek bankowy w kraju. Będzie on służył do dokonywania odpowiednich wpłat cła, podatków lub innych należności, które pobierane są przez organy Służby Celnej.

1 lipca 2015 r. wejdzie w życie cały pakiet rozporządzeń Ministra Finansów, które będą wskazywać Izbę Celną w Krakowie jako jedyną właściwą do wpłat:

    - kwot należnego cła,

    - podatków i

    - innych należności pobieranych przez Służbę Celną,

jak też jako jedyną właściwą do dokonywania z tego rachunku zwrotów stosownych kwot.

Tym samym podmioty, które dotychczas dokonywały wpłat należności na rachunki różnych izb celnych, będą mogły zaoszczędzić na kosztach przelewów (jeden łączny przelew na jeden rachunek, zamiast kilku). Niewątpliwie pozwoli to również uniknąć błędnych wpłat na rachunek niewłaściwej izby celnej.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie skutki dla podatników i importerów niesie ze sobą centralizacja rozliczeń finansów Służby Celnej – zmiany od 1 lipca 2015 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK