| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Odwrotne obciążenie z limitem dla sprzętu elektronicznego

IFK poleca: Odwrotne obciążenie z limitem dla sprzętu elektronicznego

W odniesieniu do transakcji dotyczących sprzętu elektronicznego prawodawca od 1 lipca przewidział dodatkowe zastrzeżenie, jakim jest limit wartości transakcji. W przypadku transakcji dotyczących tych towarów mechanizm odwrotnego obciążenia znajdzie bowiem zastosowanie tylko do transakcji przekraczających 20 000 zł (netto).

W związku z limitem wprowadzono również nowe pojęcie tzw. jednolitej gospodarczo transakcji, dzięki której limit w określonych okolicznościach faktycznie będzie dotyczyć nie jednej, lecz kilku transakcji (art. 17 ust. 1c ustawy o VAT). Oznacza to, że w przypadku dostaw ww. sprzętu elektronicznego mechanizm odwróconego obciążenia znajdzie zastosowanie, jeżeli:

(...) łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Limit, o którym mowa, został wprowadzony przez wzgląd na fakt, że nabycie towarów o niewielkiej wartości praktycznie nie stwarza ryzyka wystąpienia nadużyć. Wprowadzenie go ma więc na celu zredukowanie obciążeń dla podatników dokonujących transakcji o niskiej wartości, przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności mechanizmu odwróconego obciążenia. Wysokość limitu została ustalona na podstawie praktyki innych państw członkowskich, w których najczęściej występuje kwota 5000 euro (odpowiednio 20 000 zł). Z uwagi na liczne zastrzeżenia co do zasadności wprowadzenia limitu kwotowego prawodawca ograniczył jego zastosowanie wyłącznie do sprzętu elektronicznego wskazanego w poz. 28a–28c załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Przepisy te nie obejmują zatem transakcji dotyczących reszty towarów objętych odwróconym obciążeniem, w szczególności złomu i stali.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w VAT wprowadzanych od 1 lipca 2015 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »