reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

IFK poleca: Rejestracja firmy jest bezpłatna

W związku z pojawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi bezprawnego pobierania opłat za wpis do rejestru przedsiębiorców resort rozwoju przypomina, że rejestracja firmy oraz wszystkie czynności związane z jej prowadzeniem (zawieszenie, wznowienie działalności, zmiana wpisu czy wykreślenie) dokonywane w CEIDG są bezpłatne.

CEIDG jest jedynym podmiotem rejestrującym przedsiębiorstwa, zgodnie z Ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Po otrzymaniu pisma wzywającego do zapłaty za wpis do rejestru, należy skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem skarbowym lub Ministerstwem Rozwoju. W razie wątpliwości zalecamy również kontakt z policją. Radzimy, by każde pismo przeczytać bardzo uważnie, także informacje napisane drobnym drukiem. Do ofert tego typu należy podchodzić z ostrożnością, gdyż mają wyłącznie charakter komercyjny.

Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą do ministerstwa takie zdarzenie, otrzymają informację o tym, że  rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna (tak, jak dokonywanie innych czynności w rejestrze). Ponadto zgłoszenie zostanie przekazane również do Prokuratury Generalnej

Ministerstwo Rozwoju (wcześniej Ministerstwo Gospodarki) na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w stałym kontakcie z Prokuratorem Generalnym. Łącznie przekazano organom ścigania blisko trzysta zawiadomień, które wpłynęły do urzędu od początku funkcjonowania CEIDG.

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

O tym, że rejestracja firmy jest bezpłatna, resort cyklicznie przypomina urzędom i przedsiębiorcom. Wykonał również mailingi do urzędników (operatorów systemu CEIDG) w gminach.

Informacja o tym, że wszystkie czynności związane z wpisem są bezpłatne na każdym etapie zakładania i prowadzenia działalności, znajduje się również w e-mailu zwrotnym potwierdzającym rejestrację przedsiębiorcy w systemie CEIDG, a także na samym wniosku rejestracyjnym, który posiada przedsiębiorca.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama