reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekt ustawy o KAS – rozważane jest jednoinstancyjne postępowanie podatkowe

Projekt ustawy o KAS – rozważane jest jednoinstancyjne postępowanie podatkowe

Trwają prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ministerstwo Finansów udzieliło 23 lutego 2016 r. krótkich wyjaśnień odnośnie rozważanych rozwiązań legislacyjnych – np. wprowadzenia jednoinstancyjnego postępowania podatkowego i ujednolicenia procedur kontrolnych. Nieoficjalna wersja projektu tej ustawy pojawiła się na portalu skarbowcy.pl.

Jak deklaruje MF działania związane z nowym projektem ustawy o KAS są prowadzone w celu poprawy poboru danin publicznych, a także zwiększenia skuteczności zwalczania przestępczości podatkowej. Argumentuje to tym, że „obecnie funkcje kontrolne przypisane są poszczególnym służbom, posiadającym różne uprawnienia, a ponadto realizowane jest w trzech różnych procedurach”.

Resort finansów zamierza połączyć w jedną procedurę:

- kontrolę podatkową, teraz wykonywaną przez: Administrację Podatkową,

- postępowanie kontrolne prowadzone przez Kontrolę Skarbową oraz

- kontrolę wykonywaną przez Służbę Celną.

Takie ujednolicenie ma sprawić, że zespoły kontroli podatkowej będą miały szersze uprawnienia i obejmą cały zakres występowania nieprawidłowości. Ma to spowodować skuteczniejsze zwalczanie przestępczości skarbowej. W planach jest także wzmocnienie statusu urzędów celno-skarbowych w systemie organów zwalczających przestępczość podatkową poprzez nowelizację Kodeksu karnego skarbowego.

Monitor Księgowego

Ponadto Ministerstwo Finansów poinformowało, że na obecnym etapie prac nad ustawą o Krajowej Administracji Skarbowej wstępnie analizowana jest kwestia wprowadzenia jednoinstancyjnego postępowania podatkowego.

Rozwiązanie to jest rozważane w związku z postulatami podatników domagających się sprawnego rozpoznania sprawy podatkowej. Podatnicy podnosili zarzuty wobec obecnie obowiązującego modelu dwuinstancyjnego zarzucając m. in. brak bezstronności organów odwoławczych, czego konsekwencją jest niejako iluzoryczność kontroli odwoławczej.

Każda zwłoka w rozpoznaniu sprawy podatkowej może prowadzić do nieodwracalnych, szkodliwych konsekwencji dla podatnika, dla funkcjonowania jego przedsiębiorstwa. Zatem analizowane rozwiązanie jest próbą wyważenia wartości konstytucyjnych dotyczących zapewnienia skutecznej ochrony prawnej poprzez zapewnienie sprawnej i rzetelnej procedury.

Prace nad projektem ustawy o KAS trwają. Na obecnym etapie nie można przesądzić, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w ostatecznym projekcie ustawy.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Nieoficjalna, robocza wersja projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej pojawiła się na portalu KRAJOWEJ SEKCJI PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH NSZZ „Solidarność” skarbowcy.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama