Do kiedy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości (art. 27 ust. 1 i 2) wskazuje, że:
REKLAMA
- przeprowadzenie i wyniki inwentaryzacji należy nie tylko odpowiednio udokumentować, ale też powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych, oraz
- ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych należy wyjaśnić i rozliczyć w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji.
Przywołane przepisy oznaczają, że jednostka ma czas na rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych w terminie pozwalającym na sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego. Nie oznacza to jednak, że jest to czas do 31 marca 2016 r. (ostateczny termin sporządzenia sprawozdania finansowego wynikający z art. 52 uor w przypadku jednostek, w których dniem bilansowym jest 31 grudnia).
Wyniki rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych powinny bowiem zostać wpisane do ksiąg rachunkowych przed terminem sporządzenia zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej za 2015 r., gdyż tzw. obrotówka jest podstawą sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego. Termin ten jest określony w art. 24 ust. 5 pkt 2 uor, w którym wskazuje się, że księgi rachunkowe uznaje się za prowadzone bieżąco, jeżeli zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej są sporządzane za rok obrotowy – nie później niż do 85. dnia po dniu bilansowym.
A zatem ostateczny termin rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych przez jednostkę, której rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym, wypada 25 marca 2016 r.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "W jakim terminie należy rozliczyć różnice inwentaryzacyjne" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat