| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie jesteś podatnikiem, nie odliczysz VAT

Nie jesteś podatnikiem, nie odliczysz VAT

Przyznanie podatnikom prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, naliczonego od określonych dostaw paliwa dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, jest niezgodne z przepisami szóstej dyrektywy - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

W wyroku C-33/03 z dnia 10 marca 2005 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) przypomniał, że art. 17 szóstej dyrektywy określa precyzyjnie warunki powstania i zakres prawa do odliczenia. Nie pozostawia państwom członkowskim żadnego marginesu dowolności w zakresie jego wprowadzenia w życie. Jak wynika z art. 17 ust. 2 lit. a) szóstej dyrektywy, podatnik jest uprawniony do odliczenia należnego lub zapłaconego VAT od towarów dostarczonych lub usług wykonanych przez innego podatnika w zakresie, w jakim towary i usługi te są używane do celów transakcji podlegających opodatkowaniu.

W spornej sprawie przepisy państwa członkowskiego uprawniały podatnika, to znaczy pracodawcę, do odliczenia VAT od paliwa dostarczonego osobom niebędącym podatnikami, to znaczy pracownikom, jeżeli zwracał on tym ostatnim koszt paliwa. Podatnikiem, zgodnie z przepisami szóstej dyrektywy, jest każda osoba wykonująca samodzielnie i niezależnie od miejsca zamieszkania działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Jak przypomniał ETS, użycie słowa „samodzielnie” wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący więzy między pracodawcą a pracownikiem co do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Mając to na względzie ETS stwierdził, że przyznając podatnikom prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej naliczonego od określonych dostaw paliwa dokonywanych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami wbrew art. 17 ust. 2 lit. a) oraz art. 18 ust. 1 lit. a) szóstej dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej, Wielka Brytania uchybiła zobowiązaniom, które na nim ciążą na mocy Traktatu WE.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »