reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę

Ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę

Do ustawy o VAT zostanie dodany przepis wyraźnie określający, że ustanowienie użytkowania wieczystego stanowi dostawę towarów.


ZMIANA PRAWA

Nowelizacja ustawy o VAT, która czeka na podpis prezydenta, wprowadza nową regulację mającą na celu uznanie ustanowienia użytkowania wieczystego za dostawę towarów. Przepis ten realizuje tym samym uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. (sygn. akt I FSP 1/06). Przed jej wydaniem oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste było traktowane jako świadczenie usług. Za odpłatną dostawę towarów będzie również uznane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Jednocześnie został dodany nowy ust. 16b w art. 19 ustawy, który w sposób szczególny reguluje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku oddania gruntów w użytkowanie wieczyste. Będzie on powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

W nowelizacji określono także odpowiednie przepisy przejściowe. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste podatek został rozliczony w całości (za cały okres trwania użytkowania wieczystego). Tego typu sytuacje mogły mieć miejsce po wydaniu uchwały NSA, z której wynikało, że oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towarów. Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 19 ust. 1, obowiązek podatkowy przy dostawie towarów powstaje z chwilą wydania towaru. Zgodnie z przepisem przejściowym, w takiej sytuacji wnoszenie kolejnych opłat rocznych nie będzie powodowało powstawania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo określono, że w sytuacji, gdy w związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste po 30 kwietnia 2004 r. podatek został rozliczony w całości, późniejsze podwyższenie podstawy opodatkowania (związane z podwyższeniem opłaty rocznej) nie będzie skutkowało koniecznością dokonywania korekt podatku. Warto przy tym wskazać, że zgodnie z nowelizacją podatnik po zakończeniu każdego roku będzie dokonywał ewentualnej, jednorazowej korekty odliczonego podatku w odniesieniu do opłaty rocznej.

Zmiany wchodzą w życie 1 grudnia 2008 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama