| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii

Kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii

Od 1 grudnia można już stosować kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii. Pozwala to zrezygnować z papierowych paragonów.


Podatnicy ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy fisklnej mogą już stosować kasy z elektronicznym zapisem kopii. Konieczne jest jednak posiadanie i używanie określonego przez producenta urządzenia archiwizującego, a także nośników danych, na których będą zapisywane kopie. Urządzenia te i nośniki należy wyraźnie wskazać w książce kasy.

Stosujący kasę musi do archiwizacji używać zgodnie z zaleceniami producenta program archiwizujący. Informatyczne nośniki danych, na których mają być archiwizowane kopie dokumentów kasowych, nie mogą być przyłączone do kasy tak, aby było możliwe ich plombowanie. W związku z tym nie będzie się ich traktować jako części składowej kasy.

Kolejną istotną zmianą jest zmniejszenie liczby obowiązkowych przeglądów kas. Dotychczas przegląd należało robić raz na rok. Teraz obowiązkowe przeglądy będą dokonywane raz na dwa lata (co 24 miesiące).

Opisane zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra finansów z 28 listopada 2008 r. Dzienniku Ustaw nr 212, poz. 1338 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich użytkowania.

Rozporządzenie obowiązuje od 1 grudnia 2008 roku.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »