| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Do 30 listopada ustal płatnika zasiłków

Do 30 listopada ustal płatnika zasiłków

Płatnicy muszą ustalić na 30 listopada 2014 r. liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli na ten dzień płatnik będzie zgłaszał do ubezpieczenia powyżej 20 osób, w 2015 r. będzie miał prawo do wypłaty zasiłków. Jeśli natomiast liczba ubezpieczonych będzie wynosiła 20 osób lub mniej, zasiłki od nowego roku dla zatrudnionych będzie wypłacał ZUS.

Artykuł pochodzi z

Płatnik składek na ubezpieczenie chorobowe jest zobowiązany wypłacać zasiłki, jeśli na 30 listopada br. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Istotna jest przy tym liczba osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, a nie to, czy płatnik faktycznie odprowadził składkę za listopad (np. nie odprowadził, bo zleceniobiorca nie osiągnął przychodu).

W liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego należy uwzględnić:

● pracowników (w tym uczniów),

● osoby wykonujące pracę nakładczą,

● osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

● osoby prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

W liczbie osób ubezpieczonych nie należy natomiast uwzględniać:

● osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych,

● duchownych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zatrudnia na 30 listopada 2014 r. 19 osób. Przy prowadzeniu działalności przedsiębiorcy pomaga żona, która została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca. Zarówno przedsiębiorca, jak i jego małżonka zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Ustalając liczbę osób zgłoszonych do tego ubezpieczenia należy uwzględnić osoby zatrudnione, przedsiębiorcę oraz osobę z nim współpracującą, tj. żonę. Oznacza to, że ubezpieczeniu chorobowemu u tego płatnika na 30 listopada 2014 r. podlega 21 osób. Od 2015 r. płatnikiem zasiłków dla zatrudnionych osób będzie przedsiębiorca. Natomiast zasiłki dla przedsiębiorcy i małżonki będzie wypłacał ZUS.

Jeśli płatnik składek nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada, liczbę ubezpieczonych należy ustalić według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonano takiego zgłoszenia.

Joanna Olejnik

Ustalenie płatnika zasiłków na podstawie liczby ubezpieczonych na 30 listopada 2014 r.

Artykuł podpowiada, jak ustalić w firmie listę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada. Od tego bowiem zależy, kto od nowego roku będzie wypłacał zasiłki dla zatrudnionych. Tekst zawiera ponadto ciekawe przykłady oraz odpowiedzi na pytania czytelników. 

Czytaj także:

Jaką dokumentację powinien prowadzić płatnik zasiłków >>

Czy płatnik może uzyskać zgodę ZUS na wypłatę zasiłków mimo braku wymaganej liczby ubezpieczonych >>

Płatnik może zwrócić się do ZUS o przejęcie od niego obowiązku wypłaty zasiłków >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »