reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > Przychody > Jak ująć karę umowną w pkpir

Jak ująć karę umowną w pkpir

Zleciłem wykonanie usługi budowlanej. Ponieważ wykonawca znacznie się opóźnił, otrzymałem od niego karę umowną. Czy otrzymana kara jest moim przychodem z działalności gospodarczej? Jeżeli tak, to jak mam ją ująć w pkpir?

RADA

Otrzymana kara umowna jest dla Pana przychodem z prowadzonej działalności gospodarczej. Należy ją wpisać w kolumnie 8 pkpir w dacie otrzymania. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Otrzymana przez Pana kara umowna stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 4 updof). Przychód ten powstał w momencie otrzymania przez Pana tej kary. Potwierdzają to organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z 17 października 2013 r., sygn. IBPBI/1/415-750/13/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:

(...) kara umowna będzie stanowiła przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Datą powstania przychodu należnego z powyższego tytułu zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie dzień otrzymania zapłaty przez Wnioskodawcę. W konsekwencji samo wystawienie noty obciążeniowej, dot. nałożonej kary umownej, nie powoduje powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód uzyskany w wyniku otrzymania kary umownej podlegał będzie opodatkowaniu, stosownie do stosowanej przez Wnioskodawcę formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc tzw. „podatkiem liniowym”.

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

Przychód z tytułu otrzymanej przez Pana kary umownej należy zaewidencjonować w kolumnie 8 pkpir „Pozostałe przychody”.

PRZYKŁAD

2 marca 2016 r. podatnik otrzymał karę umowną od wykonawcy usługi budowlanej. Wykonawca spóźnił się o dwa miesiące z wykonaniem usługi w zakresie przebudowy jednego ze sklepów podatnika. Kwota kary wynosi 3000 zł. Kwotę tę podatnik ujmuje w kolumnie 8 pkpir w dacie jej otrzymania, tj. 2 marca 2016 r. Podstawą wpisu jest potwierdzenie przelewu. Ponadto podatnik powinien posiadać umowę o wykonanie usług budowlanych, z której wynika otrzymana kara.

Jak wykazać w kpir dzierżawę środka trwałego

Zapis w pkpir

Lp.

Data zdarzenia
gospodarczego

Nr dowodu
księgowego

Opis zdarzenia
gospodarczego

Pozostałe
przychody

Przychody
razem (7+8)

gr

gr

1

2

3

6

8

9

121

2.03.2016

Wyciąg bankowy

Otrzymana kara umowna

3000

00

3000

00

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 1992

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji z dziedziny podatków

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama