REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy spółka jawna nie może prowadzić pkpir

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kiedy spółka jawna nie może prowadzić pkpir
Kiedy spółka jawna nie może prowadzić pkpir
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wspólnikami spółki jawnej są zarówno osoba fizyczna jak i spółka komandytowa, to spółka w takim składzie osobowym wspólników nie spełnia definicji spółki jawnej osób fizycznych, wskazanej w treści art. 24a ust. 1 ustawy o PIT. A zatem taka spółka jawna nie może prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Od momentu dokonania zmian w składzie spółki i przystąpienia nowego wspólnika, tj. spółki komandytowej, spółka jawna była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

REKLAMA

Autopromocja

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 marca 2015 r., sygn. ILPB1/415-1413/14-5/AA.

We wniosku o interpretację przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest współwłaścicielem spółki jawnej, która istnieje od 2006 r. Początkowo spółka składała się z dwóch wspólników, osób fizycznych, przy podziale 50/50%. Ustalono wtedy z Urzędem Skarbowym, że spółka będzie się rozliczać na zasadach ogólnych czyli KPiR. I na tej podstawie Wnioskodawca płacił podatek dochodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pewnych zmianach firma nadal jest spółką jawną („A” SP. JAWNA) w skład której wchodzi osoba fizyczna B. 50% i 50% spółka komandytowa („C” spółka z o.o. spółka komandytowa) i nadal spółka ta rozlicza się na zasadach ogólnych, czyli KPiR.

Czyli Wnioskodawca odprowadza podatek dochodowy uwzględniając 50% dochód z ww. spółki, która oblicza go na podstawie KPiR.

W związku z planowaną rozbudową i modernizacją firmy Wnioskodawca zgłosił się do banku o przyznanie kredytu, ponieważ chce zrealizować dotację z UE na ten cel w ramach programu 5.11. Po złożeniu wszystkich wniosków i stosownych dokumentów bank zarzucił błąd w formie rozliczania sugerując, że 50 procentowy dochód powinien być naliczony z pełnej księgowości. Wnioskodawca poprosił bank o przedstawienie paragrafu z którego wynika stanowisko banku, niestety bank takiego paragrafu nie podał i zażądał zaświadczenia, bądź potwierdzenia z jednostki skarbowej o poprawności takiej formy rozliczania.

KPiR 2015 - limit obrotów

Na wezwanie do uzupełnienia wniosku o wskazanie, czy w świetle ustawy o rachunkowości - której przepisy nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej - spółka jawna, której Wnioskodawca jest wspólnikiem jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, Wnioskodawca odpowiedział, że spółka jawna, której Zainteresowany jest wspólnikiem nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ponieważ nie wynika to jasno z ustawy.

Spółka jawna istnieje od 2006 roku. Z urzędem skarbowym ustalono, że spółka będzie rozliczać się na zasadach ogólnych, czyli KPiR.

Natomiast przepisy nic nie mówią o spółkach jawnych osoby fizycznej i spółki komandytowej, która nie ma osobowości prawnej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z przedstawioną sytuacją KPiR jest prawidłową formą rozliczania ww. firmy, która generuje dochód, z którego Wnioskodawca się rozlicza?

Zdaniem Wnioskodawcy, jest On współwłaścicielem spółki jawnej która istnieje od 2006 r. Początkowo spółka składała się z dwóch wspólników, osób fizycznych, przy podziale 50/50%.

Ustalono wtedy z Urzędem Skarbowym, że wspólnicy będą się rozliczać na zasadach ogólnych czyli KPiR.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Po pewnych zmianach firma nadal jest spółką jawną („A” SP. JAWNA) w skład której wchodzi osoba fizyczna B. 50% i 50% spółka komandytowa („C” spółka z o.o. spółka komandytowa).

W związku ze zmianą Wnioskodawca udał się w tej sprawie do Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze z zapytaniem, czy coś się zmienia odnośnie sposobu rozliczania. Panie w biurze obsługi zapewniły Wnioskodawcę, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości, do prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały zobowiązane także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne, partnerskie i spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wynosiły co najmniej równowartość 1,2 mln euro (limit ten w złotych polskich na rok 2012 wynosi 5.293.440). Skoro spółka Wnioskodawcy nie osiąga takich przychodów, to nie jest On zobligowany do prowadzenia ksiąg handlowych.

Ponadto w skład spółki jawnej wchodzi osoba fizyczna i Sp. komandytowa, która nie ma osobowości prawnej, w związku z tym nic się nie zmienia, a spółka funkcjonuje zgodnie z literą prawa. Wnioskodawca poprosił o potwierdzenie tejże poprawności rozliczania na piśmie i wtedy dowiedział się, że nikt w US w Jeleniej Górze nie może takiego potwierdzenia dać. Poinformowano, że nikt w US nie jest uprawniony do wystawienia takowego zaświadczenia z prośbą o pisemne potwierdzenie poprawności formy takiego rozliczania się.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Poznański organ skarbowy wyjaśnił, że stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Dokumentacja na potrzeby pkpir

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Zgodnie natomiast z przepisem art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej „księgą”, z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W myśl art. 24a ust. 4 ww. ustawy, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art. 14, za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że wspólnikami spółki jawnej jest Wnioskodawca jako osoba fizyczna oraz spółka komandytowa. Spółka jawna rozlicza się na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Jednocześnie jak wskazano we wniosku spółka jawna, której Zainteresowany jest wspólnikiem nie jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ponieważ nie wynika to jasno z ustawy o rachunkowości.

Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie, wątpliwość Wnioskodawcy budzi możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w sytuacji, kiedy wspólnikami spółki jawnej jednocześnie jest osoba fizyczna i spółka komandytowa.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.), przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej „ustawą”, stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3, do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

  1. spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego;
  2. osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Zatem, spółka jawna musi prowadzić księgi rachunkowe, gdy jej przychód netto osiągnięty w poprzednim roku podatkowym ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniósł równowartość 1.200.000 euro w przeliczeniu na złote polskie, a jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka jawna jest zobowiązana prowadzić księgi rachunkowe jeśli jej wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, bez względu na wartość osiągniętego przychodu.

Mając na uwadze powyższe uwarunkowania prawne należy stwierdzić, że w art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wymienia osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą jako podmioty obowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych, w zależności od wysokości osiągniętych przychodów.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, że w przedmiotowej sprawie wspólnikami spółki są zarówno osoba fizyczna jak i spółka komandytowa, to spółka jawna o takim składzie osobowym wspólników nie spełnia definicji spółki jawnej osób fizycznych, wskazanej w treści art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem taka spółka jawna nie może prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od momentu dokonania zmian w składzie spółki i przystąpienia nowego wspólnika, tj. spółki komandytowej, spółka jawna była zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA