Kiedy zaliczki zarejestrowane na kasie fiskalnej można ująć w przychodach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Taką możliwość od 2015 r. daje podatnikom znowelizowany art. 14 ust. 1j updof. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty.
Przychody z pochodnych instrumentów finansowych - zasady opodatkowania
Oznacza to, że wybierając taki sposób ustalania przychodu z tytułu rejestrowanych na kasie fiskalnej zaliczek będą Państwo mogli te zaliczki od razu wpisać do PKPiR jako przychód, bez konieczności wyodrębniania ich z raportów fiskalnych i pilnowania daty wykonania usługi (bądź definitywnej rezygnacji z usługi przez klienta, jeśli zaliczka jest w takim przypadku przez Państwa zatrzymywana). To duże ułatwienie w porównaniu do regulacji obowiązujących do końca 2014 r.
Minusem wyboru tego rozwiązania jest konieczność wcześniejszej - niż miałoby to miejsce przy stosowaniu zasad ogólnych - zapłaty podatku od przychodu z tytułu pobranych zaliczek.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Należy podkreślić, że również podatnicy CIT mogą skorzystać z wyboru tego sposobu ustalania daty powstania przychodu. W ich przypadku możliwość taką przewiduje znowelizowany art. 12 ust. 3g updop.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 14 ust. 1j ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 12 ust. 3g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 3 pkt 3 lit. b), art. 4 pkt 2 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat