| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Czy środki otrzymane od agencji wykonawczych są przychodem

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Mam otrzymać środki finansowe od jed­nej z agencji wykonawczych w ramach programu pomocowego skierowanego do przedsiębiorców. Za­pewniono mnie, że ponieważ agencja ta otrzymuje na realizację programu środki z budżetu państwa, to nie będę ich musiał wykazywać w przychodach z działalności gospodarczej. Czy rzeczywiście otrzyma­ne przeze mnie środki od agencji nie będą podlegać opodatkowaniu PIT?

Tak. Od 2015 r. do przychodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane kwoty otrzymane od agencji wyko­nawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. O takie wyłączenie został poszerzony art. 14 ust. 3 updof poprzez dodanie pkt. 13 o przytoczonej wyżej treści.

Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej

Zmianę tę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła ustawa nowelizująca z 29 sierp­nia 2014 r. Zatem, jeśli faktycznie otrzyma Pan jako przedsiębiorca środki finansowe od agencji rządowej w ramach realizacji programu pomocowego i środki te na realizację tego programu będą pochodziły z budżetu państwa (tzn. agencja otrzyma je z budżetu na ten właśnie cel), to nie będzie Pan otrzymanej kwoty wykazywał w przycho­dach z prowadzonej działalności gospodarczej. Środki te nie będą więc podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT.

Przypomnę, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2014 r. tego rodzaju przysporzenia również nie podlegały opodatkowaniu, ale tylko dlatego, że zostały wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Stanowiły one zatem przychód, ale wolny od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c updof. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku były kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzy­mały środki na ten cel z budżetu państwa.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Od 1 stycznia 2015 r. przepis ten został uchylony ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r., gdyż ustawodawca postanowił wyłączyć tego rodzaju kwoty z przychodów, więc powyższe zwolnienie straciło rację bytu.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. c) tiret trzecie ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK