| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Jestem księgową w spółce jawnej liczącej kilku wspólników. Jeden ze wspólników planuje wystąpić ze spółki. Słyszałam, że w 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach określania kwoty wy­łączonej z przychodu u wspólnika występującego ze spółki. Czy tak faktycznie jest?

Tak. Od 1 stycznia 2015 r. modyfikacji uległy zasady wyłączania z przychodów z działalności gospodarczej środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika występującego ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Zgodnie bowiem ze zmienionym ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. art. 14 ust. 3 pkt 11 updof do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spół­ki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystą­pieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniej­szonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Czy wspólnicy ustalają przychód w przypadku uregulowania w formie niepieniężnej zobowiązania zaciągniętego przez spółkę osobową

Wskutek nowelizacji został zatem nałożony obowiązek pomniejszenia kwoty środków pieniężnych niezaliczanej do przychodów o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto ww. ustawą nowelizującą dodano do ustawy definicję pojęcia „środki pieniężne". Zawiera ją ust. 8 do­dany do art. 14 updof. Zgodnie z jego treścią, przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 3 pkt 10 i 11, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z ty­tułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Regulacje te są więc mniej korzystne dla podatników niż ta, którą zawierał art. 14 ust. 3 pkt 11 updof w brzmie­niu obowiązującym do końca 2014 r. Dlatego dla wspólnika korzystniejsze podatkowo było sfinalizowanie wy­stąpienia ze spółki jeszcze w 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 3 pkt 11 i ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie i lit. d) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »