Czy istnieje obowiązek pomniejszenia kwot wypłacanych wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Od 1 stycznia 2015 r. modyfikacji uległy zasady wyłączania z przychodów z działalności gospodarczej środków pieniężnych otrzymywanych przez wspólnika występującego ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej. Zgodnie bowiem ze zmienionym ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. art. 14 ust. 3 pkt 11 updof do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 8, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w tej spółce i wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Wskutek nowelizacji został zatem nałożony obowiązek pomniejszenia kwoty środków pieniężnych niezaliczanej do przychodów o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Ponadto ww. ustawą nowelizującą dodano do ustawy definicję pojęcia „środki pieniężne". Zawiera ją ust. 8 dodany do art. 14 updof. Zgodnie z jego treścią, przez środki pieniężne, o których mowa w ust. 3 pkt 10 i 11, rozumie się również wartość wierzytelności uprzednio zarachowanej jako przychód należny, pomniejszonej o należny podatek od towarów i usług, oraz wierzytelności z tytułu udzielonej przez spółkę niebędącą osobą prawną pożyczki - z wyjątkiem wierzytelności z tytułu odsetek od opóźnionej zapłaty oraz wierzytelności z tytułu odsetek od takiej pożyczki, jeżeli wierzytelności te zostały spłacone na rzecz otrzymującego je wspólnika.
Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Regulacje te są więc mniej korzystne dla podatników niż ta, którą zawierał art. 14 ust. 3 pkt 11 updof w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. Dlatego dla wspólnika korzystniejsze podatkowo było sfinalizowanie wystąpienia ze spółki jeszcze w 2014 r.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 14 ust. 3 pkt 11 i ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie i lit. d) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat