REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na udział osób towarzyszących w firmowej imprezie integracyjnej nie są kosztem

Wydatki na udział osób towarzyszących w firmowej imprezie integracyjnej nie są kosztem
Wydatki na udział osób towarzyszących w firmowej imprezie integracyjnej nie są kosztem

REKLAMA

REKLAMA

Fiskus ostatnio mocno zmienił zdanie, jeśli idzie o możliwość zaliczania do kosztów wydatków na imprezy integracyjne. Ale elastyczność urzędników skarbowych ma swoje granice. Więc integracja z udziałem pracowników może być kosztem uzyskania przychodów, integracja z udziałem rodzin pracowników – również, ale integracja z udziałem osób towarzyszących pracownikom już nie.

Jeszcze niedawno rozliczanie imprez integracyjnych z udziałem pracowników było wyzwaniem dla księgowych. W rezultacie często przed urządzeniem takiego spotkania firmy wysyłały wnioski o interpretację podatkową, aby potem mieć pewność, że np. wydatki na jadło i napoje serwowane pracownikom można wliczyć do kosztów, ale o koszty dań i picia dla członków rodziny pracownika już obniżyć podatku się nie da.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Impreza i dla pracowników, i dla ich bliskich

Ostatnio jednak fiskus przeszedł znaczną metamorfozę w kwestii kosztów imprez integracyjnych. Nagle okazało się, że do kosztów działalności można zaliczyć również wydatki na ugoszczenie członków rodziny pracowników. Resort finansów zmienił również kilka wcześniejszych interpretacji podatkowych i w rezultacie zgodził się na zaliczenie do kosztów firmowych wydatków na wynajem sali gimnastycznej czy basenu dla pracowników oraz na integrację na wyjazdach.

Ale okazuje się, że nowe podejście fiskusa ma swoje granice. Widać to po interpretacji, jaką wydała Izba Skarbowa w Katowicach. Pytanie, skierowane do izby, dotyczyło możliwości zaliczenia wydatków na imprezę integracyjną do kosztu uzyskania przychodów. Spółka organizowała wcześniej i ma zamiar organizować spotkania integracyjne w postaci pikników rodzinnych, w trakcie których odbywają się różnego rodzaju gry i zabawy oraz konkursy. Uczestnictwo nie jest obowiązkowe, poza tym pracownicy otrzymują kupony, które w trakcie imprezy mogą wymienić na picie i posiłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka chciał się dowiedzieć, czy może wydatki na imprezę integracyjną zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ jednak impreza ma charakter otwarty i pracownik może przyjść z członkami rodziny oraz osobami towarzyszącymi, spółka zapytała także o możliwość zaliczenia wydatków na pozostałe osoby do kosztów. Zdaniem wnioskodawców, wydatki na organizację imprezy integracyjnej powinny być kosztem uzyskania przychodów i w części przypadającej na pracowników, i w części przeznaczonej dla członków ich rodzin oraz osób towarzyszących.

Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl

Bo osoby towarzyszące nie mają związku z przychodami

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 sierpnia 2015 r. (sygnatura IBPB-1-3/4510-128/15/AW) uznała, że stanowisko przedstawicieli spółki jest częściowo prawidłowe. Urzędnicy przyznali, że za koszt uzyskania przychodu spółka może uznać wydatki na organizację imprezy integracyjnej w części przypadającej na pracowników i członków ich rodzin. Ale tego, co przypada na osoby towarzyszące, zdaniem pracowników izby, za koszt uznać nie sposób.

REKLAMA

Jak przyznali urzędnicy, za koszty uzyskania przychodów mogą zostać uznane „wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji np. w postaci organizacji dla nich spotkań integracyjnych (okolicznościowych). Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpływa na zwiększenie efektywności ich pracy” – czytamy w interpretacji.

Jednak inaczej wygląda sytuacja jeśli idzie o wydatki na imprezę integracyjną przypadające na osoby towarzyszące pracownikom. Przy ocenie danego wydatku bowiem – jak czytamy w interpretacji – „nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem, a uzyskanym przez spółkę przychodem”. I dalej – „udział w imprezie integracyjnej osób im towarzyszących (niebędących członkami rodziny) nie ma związku w jakimkolwiek stopniu, w tym pośrednim, z osiąganymi przez spółkę przychodami”.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych


Mogą pomóc wcześniejsze deklaracje

To oznacza, że księgowi z firm, które na imprezy integracyjne zapraszają pracowników z rodzinami albo osobami towarzyszącymi, będą mieli nad czym się głowić. Niełatwo będzie bowiem rozdzielić wydatki na pracowników czy ich rodziny od tych, które zostały poniesione na osoby towarzyszące pracownikom.

Rozwiązaniem może być zakaz przychodzenia na imprezy integracyjne z innymi osobami niż członkowie rodziny. Ewentualnie zbieranie przed impreza integracyjną deklaracji, że pracownik zamierza zjawić się z członkiem rodziny, nawet jeśli finalnie pojawi się z narzeczoną czy narzeczonym. Wówczas bowiem organizujący imprezę integracyjną zawsze będą mogli wyjaśnić przed fiskusem, że wydatki przeznaczone były na krewnych pracowników, ale nikt nie sprawdzał, czy pracownicy rzeczywiście przychodzą z członkami rodziny, czy może jednak pojawiają się w towarzystwie osób trzecich.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Tax Care

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

REKLAMA

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

REKLAMA

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

REKLAMA