reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy trzeba ponawiać oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków

Czy trzeba ponawiać oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków

Jesteśmy z żoną współwłaścicielami kamienicy na zasadach wspólności małżeńskiej, w której wynajmujemy mieszkania. Dotychczas co roku składaliśmy do urzędu skarbowego oświadczenie, że całość dochodów z najmu będzie opodatkowywała żona. Słyszałem, że teraz nie trzeba będzie już ponawiać tego oświadczenia i że raz złożone oświadczenie będzie ważne aż do momentu rezygnacji z takiego sposobu rozliczania dochodów z najmu.

Tak. Takie uproszczenie wprowadza, dodany ustawą nowelizującą do art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ust. 6. Na podstawie tego przepisu wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego m.in. z najmu przez jednego z nich dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy będących przedmiotem tego najmu, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków.

Nowe zwolnienia z PIT od 2016 roku

Zatem od 2015 r. nie jest konieczne coroczne składanie oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodów z najmu mieszkań w kamienicy przez Pana żonę, chyba że podejmą Państwo decyzję o rezygnacji z takiego spo­sobu opodatkowania tych dochodów. Wówczas konieczne będzie zawiadomienie w formie pisemnej urzędu skar­bowego o rozliczaniu tych dochodów przez każdego z małżonków z osobna, bądź też w całości przez drugiego z nich (tj. w przypadku, gdyby zdecydowali Państwo, że dochodów tych nie będzie już dłużej rozliczać w całości żona, tylko zacznie rozliczać je w całości Pan).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że zmiana ta jest korzystna dla podatników, gdyż nie wszyscy byli świadomi konieczno­ści corocznego ponawiania tego oświadczenia, chcąc zachować możliwość opodatkowania dochodów z najmu tylko przez jednego z małżonków, co powodowało liczne błędy i nieporozumienia w zakresie rozliczania tych dochodów, skutkując negatywnymi konsekwencjami finansowymi dla podatników.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama