| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy trzeba ponawiać oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków

Czy trzeba ponawiać oświadczenie o opodatkowaniu dochodów z najmu przez jednego z małżonków

Jesteśmy z żoną współwłaścicielami kamienicy na zasadach wspólności małżeńskiej, w której wynajmujemy mieszkania. Dotychczas co roku składaliśmy do urzędu skarbowego oświadczenie, że całość dochodów z najmu będzie opodatkowywała żona. Słyszałem, że teraz nie trzeba będzie już ponawiać tego oświadczenia i że raz złożone oświadczenie będzie ważne aż do momentu rezygnacji z takiego sposobu rozliczania dochodów z najmu.

Tak. Takie uproszczenie wprowadza, dodany ustawą nowelizującą do art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ust. 6. Na podstawie tego przepisu wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego m.in. z najmu przez jednego z nich dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy będących przedmiotem tego najmu, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków.

Nowe zwolnienia z PIT od 2016 roku

Zatem od 2015 r. nie jest konieczne coroczne składanie oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodów z najmu mieszkań w kamienicy przez Pana żonę, chyba że podejmą Państwo decyzję o rezygnacji z takiego spo­sobu opodatkowania tych dochodów. Wówczas konieczne będzie zawiadomienie w formie pisemnej urzędu skar­bowego o rozliczaniu tych dochodów przez każdego z małżonków z osobna, bądź też w całości przez drugiego z nich (tj. w przypadku, gdyby zdecydowali Państwo, że dochodów tych nie będzie już dłużej rozliczać w całości żona, tylko zacznie rozliczać je w całości Pan).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że zmiana ta jest korzystna dla podatników, gdyż nie wszyscy byli świadomi konieczno­ści corocznego ponawiania tego oświadczenia, chcąc zachować możliwość opodatkowania dochodów z najmu tylko przez jednego z małżonków, co powodowało liczne błędy i nieporozumienia w zakresie rozliczania tych dochodów, skutkując negatywnymi konsekwencjami finansowymi dla podatników.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »