REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwoty zasądzone z tytułu nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym bez PIT

Kwoty zasądzone z tytułu nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym bez PIT
Kwoty zasądzone z tytułu nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu sądowym bez PIT

REKLAMA

REKLAMA

Kwoty wypłacone ze względu na nieuzasadnioną zwłokę w postępowaniu sądowym nie podlegają opodatkowaniu – wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez łódzką izbę skarbową. Wprawdzie do uzyskania takiej wykładni konieczna była wygrana przez sądem administracyjnym, jednak fiskus wreszcie przyznał rację podatniczce, która nie chciała płacić podatku od środków przyznanych przez sąd.

Przypadki orzekania odszkodowania ze względu na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki są coraz częstsze. Odszkodowania czy zadośćuczynienia takie orzekają często sądy unijne, ale zdarza się, że również krajowe przyznają, że prawo obywatela do szybkiego rozpatrzenia sprawy zostało naruszone.

REKLAMA

Autopromocja

Bo w ustawie nie ma słowa „odszkodowanie”

Często się zdarza, że wypłacane kwoty – zwłaszcza, jeśli w orzeczeniu używa się określenia „suma pieniężna” – są obejmowane przez fiskusa podatkiem. Tak było w przypadku podatniczki, która po wygraniu sprawy w sądzie i uzyskaniu pewnej kwoty ze względu na naruszenia prawa do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki otrzymała od sądu prośbę m.in. o wypełnienie druku, który jest konieczny do wystawienia PIT-u 8-C. Podatniczka próbowała wyjaśnić, że uzyskana kwota nie podlega opodatkowaniu, ale otrzymała pismo z własnego urzędu skarbowego, który stwierdził, że przyznane przez sąd pieniądze są objęte podatkiem dochodowym.

Podatniczka nie poddała się i wystąpiła o interpretację podatkową do Izby Skarbowej w Łodzi. Ale odpowiedź była dla niej negatywna, gdyż Dyrektor izby uznał, że przyznana jej kwota nie jest ani odszkodowaniem, ani zadośćuczynieniem (a odszkodowanie i zadośćuczynienie są z podatku zwolnione). A uznał tak, bo w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, na który powołała się podatniczka, mówi się wyłącznie o „kwocie pieniężnej”. Dodatkowo w tej samej ustawie jest mowa, że w razie orzeczenia, że doszło do nieuzasadnionej zwłoki w postępowaniu, strona może w oddzielnym postępowaniu żądać odszkodowania lub zadośćuczynienia.

Ale podatniczka się nie poddała, najpierw zażądała zmiany interpretacji, potem zaś skierowała sprawę do sądu administracyjnego. A wszystko dlatego, że uznała, że choć w danym przypadku przepisy nie mówią o odszkodowaniu lub zadośćuczynieniu, to otrzymane przez nią świadczenie ma taki właśnie charakter i powinno być tak samo traktowane przez organy fiskusa.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Liczy się charakter świadczenia

REKLAMA

I sąd przyznał rację podatniczce. Stwierdził wprawdzie, że w danym przypadku nie można mówić o odszkodowaniu, gdyż ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki limituje wysokość wypłacanych sum, tymczasem wysokości odszkodowania limitować się nie da. Ale uznał, ze świadczenie jest identyczne z zadośćuczynieniem (którego wysokość może być limitowana). Zwłaszcza, że przyjęło się, iż wypłacona na podstawie wspomnianej ustawy kwota powinna być uwzględniana przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia.

A skoro podatniczka otrzymała środki w ramach zadośćuczynienia, to nie powinny być one objęte podatkiem dochodowym, zaś interpretacja podatkowa wydana przez Izbę Skarbową w Łodzi jest nieprawidłowa – uznał sąd i nakazał zmianę interpretacji.

I Izba Skarbowa w Łodzi zmieniła swoją interpretację. Nowa, wydana 10 sierpnia 2015 r. (sygnatura IPTPB2/415-242/14-4/15-S/AK), mówi, że świadczenie wypłacane na podstawie ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, jest z podatku zwolniona.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

Umowy terminowe po zmianach (książka)

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Przychód, ale podlega zwolnieniu

Urzędnicy uznali, że użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określenie „odszkodowanie” odnosi się także do zadośćuczynienia, które również jest formą wynagrodzenia za krzywdy poszkodowanego. A jako że świadczenie za nieuzasadnioną zwłokę ma charakter zadośćuczynienia, to wprawdzie stanowi ono przychód z innych źródeł, ale jednocześnie podlega zwolnieniu na takiej samej zasadzie jak odszkodowania.

Marek Siudaj, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA