| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika

Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika

Udział pracowników w organizowanej przez pracodawcę Wigilii zakładowej nie stanowi dla pracowników podlegającego opodatkowaniu PIT przychodu ze stosunku pracy – tak orzekł Minister Finansów.

Wigilia dla pracowników firmy – kiedyś opodatkowana …

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił w październiku 2011 roku pracodawca, który planował zorganizowanie imprezy okolicznościowej (Wigilii) dla pracowników firmy. Przygotowanie poczęstunku zamierza zlecić zewnętrznej firmie cateringowej, w formie szwedzkiego stołu, na terenie zakładu pracy lub w restauracji. Za wykonaną usługę Wnioskodawca zapłaci w całości z własnych środków obrotowych, na podstawie stosownej faktury. Usługa ta ma być skierowana do pracowników firmy.

W czasie imprezy nastąpi przekazanie życzeń świątecznych dla pracowników  i ich rodzin jak również spożywanie posiłków i napojów.

Spotkanie to odbędzie się w formie szwedzkiego stołu, z rozmaitymi potrawami na zasadzie „wszystkiego po trochę”, czyli posiłki będą przygotowywane w ilości ok. 30 porcji z danego dania, ale będzie ich więcej i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, zgodnie z upodobaniami. Nie nastąpi wyliczanie dań, każdy będzie mógł spróbować dany posiłek raz lub więcej razy bądź odmówić jego spożywania. Każdy pracownik samodzielnie będzie nakładał sobie posiłki. Każdy, do wyczerpania zapasów, będzie mógł spożywać serwowane napoje i dania.

Pracownicy firmy to kobiety i mężczyźni w różnym wieku - ponad 80 osób. Za przygotowanie posiłków cena będzie ogólna - jedna cena za wszystkie posiłki.

Obecność na spotkaniu będzie dobrowolna - wszyscy pracownicy będą zaproszeni, jednak nie będzie ono w żaden sposób obowiązkowe.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, zadano pytanie, czy udział w imprezie okolicznościowej (Wigilii zakładowej) stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.

Jak twierdził Wnioskodawca,  udział pracowników w imprezie okolicznościowej (Wigilii zakładowej) nie będzie stanowić dla nich opodatkowanego przychodu ze stosunku pracy.

W powyższej sytuacji nie jest – jak ocenia Wnioskodawca - możliwe przypisanie dokładnej wartości świadczenia na rzecz określonego pracownika, gdyż płatność nastąpi w formie ryczałtu, a ilość i wartość dań będzie różna, niezależna od ilości pracowników (sytuacja typowa dla tzw. szwedzkiego stołu, gdzie mamy do czynienia z różną wartością dań, w ilościach jednostkowych niższych niż liczba osób zaproszonych). 

Wnioskodawca uważa, że możliwość obliczenia rzeczywistego świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika nie będzie możliwa, ponieważ:

  • posiłki będą przedstawiały jednostkowo różną wartość, a opłata za to świadczenie jest całościowa i ryczałtowa,
  • pracownicy firmy to kobiety i mężczyźni o różnych fizjologicznie potrzebach konsumpcyjnych, a forma spotkania będzie luźna,
  • zapłata za catering nastąpi bez względu na fakt, czy będą uczestniczyć w niej wszyscy pracownicy czy też nie oraz czy skorzystają ze wszystkich posiłków oferowanych czy też w ogóle nie będą ich spożywać a jedynie rozmawiać z koleżankami i kolegami z pracy. 

Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach ocenił w wydanej w dniu 24 stycznia 2012 r. interpretacji podatkowej (nr IBPB II/1/415-907/11/HK), iż stanowisko Wnioskodawcy nie jest prawidłowe i pracodawca powinien zidentyfikować przychód każdego pracownika, który wziął udział w Wigilii (przez proste podzielenie kosztów imprezy przez liczbę jej uczestników), przychód ten doliczyć do przychodu danego pracownika ze stosunku pracy i jak każdy tego typu przychód oskładkować i opodatkować PIT.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

 … a obecnie bez PIT (mimo niezmienionych przepisów)

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2015 r. (nr DD3.8222.2.300.2015.MCA) zmienił z urzędu ww. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach i przyznał po latach rację podatnikowi

Minister Finansów za wskazanym w tej interpretacji orzecznictwem NSA a zwłaszcza w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 08 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) uznał, że zgodnie z  art. 9 ust. 2 i art. 11 ust. 1 ustawy PIT przychodem pracownika z nieodpłatnych (lub częściowo odpłatnych) świadczeń mogą być tylko te świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść jako powiększenie aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Jak ocenił Trybunał Konstytucyjny (a za nim obecnie przyjmuje tak Minister Finansów) obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego – nie jest spełnione w sytuacji, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy. W tym przypadku, jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) nawet dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, chociażby w postaci zaoszczędzenia wydatku. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »