REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika

Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika
Udział w firmowej Wigilii nie powoduje powstania przychodu u pracownika

REKLAMA

REKLAMA

Udział pracowników w organizowanej przez pracodawcę Wigilii zakładowej nie stanowi dla pracowników podlegającego opodatkowaniu PIT przychodu ze stosunku pracy – tak orzekł Minister Finansów.

Wigilia dla pracowników firmy – kiedyś opodatkowana …

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wystąpił w październiku 2011 roku pracodawca, który planował zorganizowanie imprezy okolicznościowej (Wigilii) dla pracowników firmy. Przygotowanie poczęstunku zamierza zlecić zewnętrznej firmie cateringowej, w formie szwedzkiego stołu, na terenie zakładu pracy lub w restauracji. Za wykonaną usługę Wnioskodawca zapłaci w całości z własnych środków obrotowych, na podstawie stosownej faktury. Usługa ta ma być skierowana do pracowników firmy.

REKLAMA

Autopromocja

W czasie imprezy nastąpi przekazanie życzeń świątecznych dla pracowników  i ich rodzin jak również spożywanie posiłków i napojów.

Spotkanie to odbędzie się w formie szwedzkiego stołu, z rozmaitymi potrawami na zasadzie „wszystkiego po trochę”, czyli posiłki będą przygotowywane w ilości ok. 30 porcji z danego dania, ale będzie ich więcej i każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie, zgodnie z upodobaniami. Nie nastąpi wyliczanie dań, każdy będzie mógł spróbować dany posiłek raz lub więcej razy bądź odmówić jego spożywania. Każdy pracownik samodzielnie będzie nakładał sobie posiłki. Każdy, do wyczerpania zapasów, będzie mógł spożywać serwowane napoje i dania.

Pracownicy firmy to kobiety i mężczyźni w różnym wieku - ponad 80 osób. Za przygotowanie posiłków cena będzie ogólna - jedna cena za wszystkie posiłki.

Obecność na spotkaniu będzie dobrowolna - wszyscy pracownicy będą zaproszeni, jednak nie będzie ono w żaden sposób obowiązkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W związku z przedstawionym stanem faktycznym, zadano pytanie, czy udział w imprezie okolicznościowej (Wigilii zakładowej) stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu.

Jak twierdził Wnioskodawca,  udział pracowników w imprezie okolicznościowej (Wigilii zakładowej) nie będzie stanowić dla nich opodatkowanego przychodu ze stosunku pracy.

W powyższej sytuacji nie jest – jak ocenia Wnioskodawca - możliwe przypisanie dokładnej wartości świadczenia na rzecz określonego pracownika, gdyż płatność nastąpi w formie ryczałtu, a ilość i wartość dań będzie różna, niezależna od ilości pracowników (sytuacja typowa dla tzw. szwedzkiego stołu, gdzie mamy do czynienia z różną wartością dań, w ilościach jednostkowych niższych niż liczba osób zaproszonych). 

Wnioskodawca uważa, że możliwość obliczenia rzeczywistego świadczenia przypadającego na konkretnego pracownika nie będzie możliwa, ponieważ:

  • posiłki będą przedstawiały jednostkowo różną wartość, a opłata za to świadczenie jest całościowa i ryczałtowa,
  • pracownicy firmy to kobiety i mężczyźni o różnych fizjologicznie potrzebach konsumpcyjnych, a forma spotkania będzie luźna,
  • zapłata za catering nastąpi bez względu na fakt, czy będą uczestniczyć w niej wszyscy pracownicy czy też nie oraz czy skorzystają ze wszystkich posiłków oferowanych czy też w ogóle nie będą ich spożywać a jedynie rozmawiać z koleżankami i kolegami z pracy. 

Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach ocenił w wydanej w dniu 24 stycznia 2012 r. interpretacji podatkowej (nr IBPB II/1/415-907/11/HK), iż stanowisko Wnioskodawcy nie jest prawidłowe i pracodawca powinien zidentyfikować przychód każdego pracownika, który wziął udział w Wigilii (przez proste podzielenie kosztów imprezy przez liczbę jej uczestników), przychód ten doliczyć do przychodu danego pracownika ze stosunku pracy i jak każdy tego typu przychód oskładkować i opodatkować PIT.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

 … a obecnie bez PIT (mimo niezmienionych przepisów)

Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2015 r. (nr DD3.8222.2.300.2015.MCA) zmienił z urzędu ww. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach i przyznał po latach rację podatnikowi

Minister Finansów za wskazanym w tej interpretacji orzecznictwem NSA a zwłaszcza w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 08 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) uznał, że zgodnie z  art. 9 ust. 2 i art. 11 ust. 1 ustawy PIT przychodem pracownika z nieodpłatnych (lub częściowo odpłatnych) świadczeń mogą być tylko te świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść jako powiększenie aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Jak ocenił Trybunał Konstytucyjny (a za nim obecnie przyjmuje tak Minister Finansów) obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego – nie jest spełnione w sytuacji, gdy pracodawca proponuje pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych czy szkoleniowych, choćby organizowanych poza miejscem pracy. W tym przypadku, jeśli pracownik uczestniczy w spotkaniu (konferencji, szkoleniu) nawet dobrowolnie, po jego stronie nie pojawia się korzyść, chociażby w postaci zaoszczędzenia wydatku. 


Zatem nie każde świadczenie spełnione przez pracodawcę na rzecz pracownika, bez ustalonej za nie zapłaty, jest świadczeniem które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Podsumowując, w tej sytuacji oraz w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 08 lipca 2014 r. Minister Finansów uznał, że dobrowolne uczestnictwo w planowanej (wyżej opisanej) imprezie okolicznościowej (Wigilii) nie stanowi dla pracownika nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 ustawy PIT. Nie są bowiem spełnione kryteria, o których mowa w ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego

oprac. Ewelina Zalewska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA