reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Umorzenie opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych bez PIT – MF zmienia interpretacje

Umorzenie opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych bez PIT – MF zmienia interpretacje

W 2015 r. pojawiły się interpretacje Ministra Finansów, zmieniające z urzędu niekorzystne dla podatników interpretacje indywidualne Dyrektorów Izb Skarbowych w zakresie obowiązku wystawienia czytelnikowi przez bibliotekę formularza PIT-8C z powodu umorzenia opłaty za przetrzymanie zbiorów bibliotecznych. W opinii Ministra umorzenie opłaty nie wiąże się z powstaniem przychodu po stronie beneficjenta, w związku z czym nie ma konieczności dokumentowania tego faktu dla celów podatkowych.

Zastosowanie w stosunku do osoby fizycznej instytucji umorzenia przez uprawniony do tego organ, nie zawsze oznacza, powstanie po jej stronie przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Umorzenie kwoty opłaty za przetrzymywanie zbiorów bibliotecznych nie jest powiązane z otrzymanym uprzednio przez podatnika świadczeniem, zatem dla czytelnika nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Tak wynika z ze zmiany interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach dokonanej przez Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2015 r., (nr DD3.8222.2.238.2015.IMD).

Sprawa dotyczyła biblioteki publicznej. Na podstawie regulaminu biblioteka pobiera od czytelników opłaty z tytułu przetrzymywania materiałów bibliotecznych. Zdarzają się sytuacje, w których czytelnik wnioskuje do dyrektora placówki z prośba o częściowe lub całkowite umorzenie opłaty. Kwota pobierana przez bibliotekę nie jest karą, ale opłatą. Umorzeniu podlega do 50%, a w przypadku udokumentowania do 60% jej wartości.  Umorzenie nie może przekroczyć kwoty 500 zł.

Na tym tle wnioskodawca powziął wątpliwości, czy kwota umorzenia stanowi przychód czytelnika i czy w przypadku częściowego lub całkowitego umorzenia opłaty biblioteka jest zobowiązana do wystawienia czytelnikowi PIT-8C. W celu ich wyjaśnienia, wystąpił z wnioskiem  o wydanie interpretacji indywidualnej.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Prezentując własne stanowisko wnioskodawca wskazał, że umorzona kwota stanowi przychód czytelnika oraz na podstawie art. 42a ustawy o PIT biblioteka ma obowiązek wystawić czytelnikowi PIT-8C „Informacja o wypłaconych stypendiach, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych”.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za prawidłowe. W dniu 15 czerwca 2015 r. Minister Finansów dokonał jednak z urzędu zmiany wydanej uprzednio interpretacji. W uzasadnieniu wskazał, że umorzenie otrzymanych uprzednio należności pieniężnych (brak obowiązku zwrotu pobranych świadczeń) stanowi przychód z tzw. innych źródeł. W tym bowiem przypadku po stronie dłużnika - w momencie zwolnienia z długu - powstaje przysporzenie o charakterze majątkowym. Natomiast w przedstawionym stanie faktycznym umorzenie nie jest powiązane z otrzymanym uprzednio przez podatnika świadczeniem. W konsekwencji w sytuacji zaistnienia tego rodzaju okoliczności prawnych i faktycznych na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT 8C.

Warto dodać, że analogiczne zmiany zostały dokonane również w stosunku do innych interpretacji indywidualnych, np. interpretacja nr DD3.8222.2.239.2015.IMD.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama