reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej

Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej

Zaciągnąłem pożyczkę na potrzeby działalności gospodarczej. Nie mam pieniędzy, żeby ją spłacić, ale umówiłem się z moim wierzycielem, że w zamian wykonam w na jego rzecz usługę. Księgowa poinformowała mnie, że w takim przypadku muszę ustalić przychód podatkowy. Czy to prawda?

Tak. Wynika to jednoznacznie z ust. 2e dodanego do art. 14 updof ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w cało­ści lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia.

Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregu­lowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepienięż­nego. Przepis art. 19 stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że spłata przez Pana pożyczki poprzez wykonanie zamiennie świadczenia niepieniężnego będzie skutkować koniecznością ustalenia przychodu do opodatkowania. Przychód ten powinien zostać ustalony w wysokości uregulowanego zobowiązania w postaci pożyczki. Jeśli jednak wartość rynkowa usługi świadczonej przez Pana wierzycielowi w celu uregulowania ciążącego na Panu zobowiązania z tytułu pożyczki byłaby wyższa niż wysokość tego zobowiązania, to powinien Pan jako przychód wykazać wartość swojej usługi. Z nowo dodanego do art. 14 ustępu 2e updof wynika, że określenie wartości ryn­kowej świadczenia niepieniężnego powinno uwzględniać zasady określone w art. 19 updof.

Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej

Sposób określania wartości rynkowej precyzuje art. 19 ust. 3 updof. Zgodnie z tym przepisem wartość ryn­kową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Zatem, jeśli wyświadczona przez Pana wierzycielowi usługa w celu uregulowania zobowiązania jest tego sa­mego rodzaju, jak usługi świadczone innym klientom za cenę rynkową, to określając przychód dla celów podat­kowych powinien Pan przyjąć wartość tej usługi w cenie rynkowej, stosowanej wobec innych odbiorców.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy również podkreślić, że zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2015 r. art. 14 ust. 3 pkt 1 updof do przy­chodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), w tym również uregulowane w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). To wyłączenie było konieczne, gdyż inaczej mogłoby dochodzić do wykazywa­nia przychodu przez podatników w podwójnej wysokości - w przypadku uregulowania w naturze zobowiązania np. z tytułu zaciągniętej pożyczki.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 14 ust. 2e i ust. 3 pkt 1, art. 19 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 6 lit. b) i c) tiret pierwsze ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama