Jaka jest wartość przychodu w przypadku uregulowania przez dłużnika zobowiązania w formie niepieniężnej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Wynika to jednoznacznie z ust. 2e dodanego do art. 14 updof ustawą nowelizującą z 29 sierpnia 2014 r. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia.
Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego. Przepis art. 19 stosuje się odpowiednio. Oznacza to, że spłata przez Pana pożyczki poprzez wykonanie zamiennie świadczenia niepieniężnego będzie skutkować koniecznością ustalenia przychodu do opodatkowania. Przychód ten powinien zostać ustalony w wysokości uregulowanego zobowiązania w postaci pożyczki. Jeśli jednak wartość rynkowa usługi świadczonej przez Pana wierzycielowi w celu uregulowania ciążącego na Panu zobowiązania z tytułu pożyczki byłaby wyższa niż wysokość tego zobowiązania, to powinien Pan jako przychód wykazać wartość swojej usługi. Z nowo dodanego do art. 14 ustępu 2e updof wynika, że określenie wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego powinno uwzględniać zasady określone w art. 19 updof.
Odsetki od środków na koncie firmowym są przychodem z działalności gospodarczej
Sposób określania wartości rynkowej precyzuje art. 19 ust. 3 updof. Zgodnie z tym przepisem wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Zatem, jeśli wyświadczona przez Pana wierzycielowi usługa w celu uregulowania zobowiązania jest tego samego rodzaju, jak usługi świadczone innym klientom za cenę rynkową, to określając przychód dla celów podatkowych powinien Pan przyjąć wartość tej usługi w cenie rynkowej, stosowanej wobec innych odbiorców.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Należy również podkreślić, że zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2015 r. art. 14 ust. 3 pkt 1 updof do przychodów z działalności gospodarczej nie są zaliczane pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymane lub zwrócone pożyczki (kredyty), w tym również uregulowane w naturze, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). To wyłączenie było konieczne, gdyż inaczej mogłoby dochodzić do wykazywania przychodu przez podatników w podwójnej wysokości - w przypadku uregulowania w naturze zobowiązania np. z tytułu zaciągniętej pożyczki.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 14 ust. 2e i ust. 3 pkt 1, art. 19 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 6 lit. b) i c) tiret pierwsze ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat