Dotacja na przedszkole jest zwolniona z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 16 lipca 2015 r. (nr IPTPB1/4511-219/15-4/MM).
REKLAMA
Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Dotacje z budżetu gminy przeznaczane na finansowanie działalności przedszkola
Z wnioskiem o interpretację podatkową wystąpiła osoba prowadząca przedszkole niepubliczne na podstawie wpisu do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prezydenta jednego z miast. Prowadzenie przedszkola, w ocenie Wnioskodawcy, jest działalnością gospodarczą, ponieważ spełnia definicję działalności gospodarczej, zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jest działalnością zarobkową, usługową, prowadzoną we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły. Działalność ta finansowana jest z wpłat rodziców, a także z dotacji otrzymywanych od jednostek samorządu terytorialnego zgodnie z art. 90 pkt 3d ustawy o systemie oświaty, przeznaczonych na dofinansowanie realizacji zadań szkoły w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Ponadto środki te mogą być przeznaczane na wydatki bieżące placówki bądź szkoły, do których możemy zaliczyć m.in. wynagrodzenia pracowników, w tym także dyrektora. Finansowanie zadań organu prowadzącego realizowane jest z wpłat czesnego. Wpłaty te stanowią przychód który następnie podlega opodatkowaniu, a koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, niefinansowane z dotacji, stanowią koszty jego uzyskania. Zaś nadwyżka po opodatkowaniu jest zyskiem z działalności Wnioskodawcy, jako organu prowadzącego przedszkole. Rozliczenie podatkowe działalności przedszkola następuje na zasadach ogólnych, na podstawie wpisów do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca pełniący funkcję dyrektora placówki jest wynagradzany z dotacji i stanowi to dla niego przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pochodzący z dotacji podmiotowej.
Dotacja na prowadzenie przedszkola otrzymywana jest z budżetu Gminy Miejskiej B. oraz jest przeznaczona na dofinansowanie realizacji zadań przedszkola w zakresie kształcenia, wychowania, opieki i może być wykorzystana tylko na pokrycie wydatków bieżących przedszkola. Wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego mieści się w tym zakresie.
Dotacja przedmiotowa, która jest dotacją w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych i jest w pełni przychodem zwolnionym zwolnionym z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczenie z dotacji odbywa się w okresach miesięcznych, a następuje poprzez złożenie sprawozdania z wykorzystania dotacji on-line z wykorzystaniem programu ODPN oraz „papierowo”, przez złożenie powyższego sprawozdania w Gminie do 15-go dnia miesiąca następnego po poniesieniu wydatku oraz sprawozdania rocznego składanego do 15-go stycznia roku następnego. Faktyczne poniesienie wydatku podlegającego finansowaniu z dotacji, dokumentowane stosownymi rachunkami, fakturami i innymi dokumentami stanowiącymi dowód operacji księgowej wraz z dowodami ich zapłaty oznacza wykorzystanie przyznanych dotacji. Jedynie faktycznie poniesiony wydatek (zapłacony) w danym okresie rozliczeniowym podlega rozliczeniu z dotacji i może być ujęty w sprawozdaniu.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym zadano pytanie, czy wynagrodzenie właściciela przedszkola niepublicznego za faktyczne pełnienie funkcji dyrektora, zgodnie ze statutem placówki, sfinansowane w całości z dotacji podmiotowej z Urzędu Gminy, jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Jak twierdzi Wnioskodawca, dotacja otrzymana od Urzędu Gminy na dofinansowanie działalności przedszkola podlega zwolnieniu z opodatkowania, a koszty finansowane z dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, pobrane wynagrodzenie w całości pochodzące z dotacji korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast część dotacji przeznaczona na wynagrodzenie dyrektora z chwilą jego wpłaty nie zmienia swojego charakteru, nadal pozostaje przychodem z działalności gospodarczej pochodzącym z dotacji, nie staje się wynagrodzeniem za pracę. Nie podlega opodatkowaniu i nie podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym.
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Dotacje dla przedszkola są zwolnione z PIT
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ww. ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zwolnienie wynikające z powyższego przepisu dotyczy każdego rodzaju dotacji, która spełnia dwa warunki: jest dotacją w rozumieniu ustawy o finansach publicznych a także pochodzi z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Łączne spełnienie powyższych przesłanek jest warunkiem koniecznym, ale i wystarczającym do stwierdzenia, że dotacja jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z treści art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885, z późn. zm.) wynika, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, o ile odrębne ustawy tak stanowią.
W związku z tym dotacje przyznane przedszkolom niepublicznym z budżetu jednostek samorządu terytorialnego – na podstawie art. 90 ustawy o systemie oświaty, przeznaczone na działalność oświatową, są dotacjami w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.
Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF
Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF
Wobec powyższego, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, otrzymane przez Wnioskodawcę dotacje na prowadzenie przedszkola niepublicznego (w tym także w tej części, jaka jest przeznaczona na wynagrodzenie Wnioskodawcy jako dyrektora przedszkola), nie stanowią dla niego odrębnego przychodu, ale są przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolnionym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
oprac. Ewelina Zalewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat