Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. faktycznie nie odnosiły się do kwestii ustalania kosztów uzyskania przychodów u podatnika, na rzecz którego dłużnik wykonał świadczenie niepieniężne w przypadku późniejszego odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych (w związku z którymi określony został przychód u dłużnika).
Zmianę w tym zakresie spowodował znowelizowany od 1 stycznia 2015 r. art. 22 ust. 1d updof, co jest bezpośrednią konsekwencją wprowadzenia regulacji ust. 2e i 2f do art. 14 updof. Celem tej modyfikacji było bowiem uzupełnienie przepisów wskazujących, jak powinny być definiowane koszty zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw, o przypadki, w których kwota przychodu definiowana jest innym świadczeniem niż pieniężne.
Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany
Zgodnie zatem z treścią ww. art. 22 ust. 1d updof, w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:
- wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a, albo
- wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo
- równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług
- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Należy podkreślić, że - poprzez dodanie ust. 1da do art. 22 updof - przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w przypadku, o którym mowa w art. 22 ust. 1d pkt 3, przewiduje się odpowiednie stosowanie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof. Oznacza to, że możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego, o którym jest mowa w ww. art. 22 ust. 1d pkt 3 updof:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Zatem w przypadku odpłatnego zbycia przez Pana po 1 stycznia 2015 r. maszyny otrzymanej od dłużnika w ramach spłaty zobowiązania z tytułu udzielonej mu pożyczki, powinien Pan ustalić koszt uzyskania przychodu z tego tytułu, kierując się zasadami wynikającymi ze znowelizowanego art. 22 ust. 1d i 1da updof.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 22 ust. 1d i 1da, art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
- art. 2 pkt 9 lit. a) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat