| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw

Zasady ustalania kosztu uzyskania przychodu nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw

Udzieliłem pożyczki znajomemu przedsiębiorcy. Ponieważ z powodu przejściowych trudności z płynnością finansową nie dysponował środkami finansowymi na spłatę tego zobowiązania, zgodziłem się, żeby w zamian przekazał mi maszynę, która będzie przydatna w mojej działalności i w ten sposób uregulował w całości zobowiązanie z tytułu tej pożyczki. Zamierzam w styczniu 2015 r. sprzedać tę maszynę. Jak w takim przypadku powinienem ustalić koszt uzyskania przychodu? Nie mogę znaleźć żadnych regulacji w tej kwestii w ustawie podatkowej, a nie chciałbym popełnić błędu w rozliczeniu tego dochodu.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2014 r. faktycznie nie odnosiły się do kwestii ustalania kosztów uzyskania przychodów u podatnika, na rzecz które­go dłużnik wykonał świadczenie niepieniężne w przypadku późniejszego odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych (w związku z którymi określony został przychód u dłużnika).

Zmianę w tym zakresie spowodował znowelizowany od 1 stycznia 2015 r. art. 22 ust. 1d updof, co jest bezpo­średnią konsekwencją wprowadzenia regulacji ust. 2e i 2f do art. 14 updof. Celem tej modyfikacji było bowiem uzupełnienie przepisów wskazujących, jak powinny być definiowane koszty zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy i praw, o przypadki, w których kwota przychodu definiowana jest innym świadczeniem niż pieniężne.

Czy przychód z objęcia udziałów w zamian za aport własności intelektualnej jest opodatkowany

Zgodnie zatem z treścią ww. art. 22 ust. 1d updof, w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzyma­nych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zby­cia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

  • wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a, albo
  • wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo
  • równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w na­turze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świad­czenia niepieniężnego podatek od towarów i usług

- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Należy podkreślić, że - poprzez dodanie ust. 1da do art. 22 updof - przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów w przypadku, o którym mowa w art. 22 ust. 1d pkt 3, przewiduje się odpowiednie stosowanie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof. Oznacza to, że możliwe będzie zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego, o którym jest mowa w ww. art. 22 ust. 1d pkt 3 updof:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »